Přejít k hlavnímu obsahu

5 mýtů o plastické chirurgii

5 mýtů o plastické chirurgii

Možná si s myšlenkou na nějaký zákrok pohráváte a stále váháte, zda „do toho jít“. V tom případě nepodléhejte všeobecně rozšířeným omylům.

1. V mladém věku je plastická operace rozmařilost

Určitě není! V estetické medicíně nejde jen o krásu a omlazení, pomocí operací lze zlepšit a odstranit řadu vrozených vad, kosmetických nedokonalostí, ale i poúrazových následků, které ženám a mužům znepříjemňují život. Operace pak nejen příznivě ovlivňuje jejich vzhled, ale zvyšuje i sebevědomí a zlepšuje možnosti uplatnění, často snáz najdou partnera či práci.

2. Po zvětšení prsou pomocí implantátů nelze kojit

Úskalí tohoto zákroku je jinde. Pokud je operace provedena dobře, toto nebezpečí nehrozí, protože implantát je uložen pod mléčnou žlázou nebo pod prsním svalem. Všeobecně ale lékaři doporučují řešit velikost a tvar prsů až v době, kdy žena již těhotenství neplánuje. V těhotenství a při kojení se totiž prsy samy přirozeně zvětší a dochází k objemovým změnám, které mohou mít negativní vliv i na dobrý výsledek operace. Pak nezbývá než absolvovat další operaci, a stav prsů tak zlepšit.

3. Operaci víček je nutné provést už v mladém věku

Ne tak docela, vždy záleží na stavu víček. Nejčastěji se operace provádějí u žen a mužů mezi 40 až 50 lety věku. Nadbytky kůže očních víček, váčky a otoky nejsou spojeny jen se stárnutím, ale jsou ovlivněny řadou dalších faktorů – například dědičnými předpoklady nebo vlivem řady onemocnění (alergie, nemoci ledvin, štítné žlázy atp.). V takových případech se výraznější váčky a otoky mohou vyskytovat i v mladším věku a pak se také operují někdy i mezi dvacátým až třicátým rokem věku.

4. Po liposukci nikdy neztloustnete

Ale ano, ztloustnete! Měli byste vědět, že každý z nás má v těle určitý počet tukových buněk a ten se v dospělosti již nemění. Buňky se pouze zvětšují nebo zmenšují. Liposukce v některých partiích množství tukových buněk sníží, ale při nedodržení zdravého životního stylu a při zvýšení hmotnosti mohou buňky tukové tkáně opět zvětšovat svůj objem. Jen v operovaných partiích nebude docházet k nadměrnému ukládání tuku oproti okolí.

5. Ženy s prsními implantáty nesmějí létat letadlem

To je nesmysl! Stejně jako pověra, že se ženy s implantáty nesmějí potápět. Kvalitní silikonové implantáty takové problémy nepřinášejí – jsou bezpečné a odolné. K prasknutí implantátu může výjimečně dojít v případě extrémního nárazu například při autonehodě, pádech z výšky, úrazech apod.

Foto: Depositphotos (1)