Přejít k hlavnímu obsahu

Pevné bříško: Když dieta a cvičení nepomohou

Povolená kůže na břiše je většinou žen i mužů vnímána jako závažný kosmetický problém. Redukční dieta a pravidelné cvičení jsou nezbytné, ale někdy nestačí…

Úsilí o snížení hmotnosti a pravidelné cvičení ne vždy vede k vytouženým výsledkům – tedy k pevnému bříšku. S problémy se nejčastěji potýkají lidé po výrazném zhubnutí, kdy povolená kůže vytváří nevzhledný převis. Nebo také ženy po porodu, neboť v těhotenství může dojít k rozestupu přímých břišních svalů, k oslabení břišní stěny a k jejímu vyklenutí. V takových případech má smysl začít uvažovat o liposukci či plastické operaci.

Pro koho se hodí

„Operace není vhodná pro každého,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny. „O plastice břicha byste měli uvažovat, až když dojde k celkovému povolení břišní stěny a po dietě nebo porodu ke stabilizaci celkové váhy. Mírné vyklenutí břicha nebo zvětšení tukové vrstvy ještě není důvodem k operaci. U mladých žen často stačí liposukce, kdy se podkožní tuková vrstva ztenčí, a svalová stěna se dá zpevnit cvičením. Mužům mnohdy také doporučuji zhubnout a cvičit, protože u nich se tuk ukládá do dutiny břišní, a ne do podkoží. Pokud však muž výrazně zhubne a zůstane mu kožní převis, pak je operace namístě. Stejně jako u mnoha žen, kdy v těhotenství došlo k velkému rozestupu přímých břišních svalů a po porodu zůstane břišní stěna vyklenutá nebo kdy zvýšení hmotnosti a výraznější podkožní tuková vrstva urychlí povolení kůže břicha a vznik převislé kožní řasy. Abdominoplastiku ale doporučuji u mladých žen jen tehdy, kdy už další dítě neplánují nebo kdy další těhotenství předpokládají až za několik let od operace.“

Jak operace probíhá

* Rozsahem a operační zátěží je tento zákrok srovnatelný s jinými operacemi břišní dutiny. Předpokladem je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav (včetně kardiovaskulárního systému), a to zejména z hlediska prevence vzniku plicní embolie a u starších pacientů i z důvodu větší náročnosti operace.

* Do domácího ošetření bývá pacient propuštěn 2.–4. den po operaci. Kontroly probíhají individuálně dle hojení v průběhu čtyř týdnů po operaci.

* Elastické kompresní prádlo lékaři doporučují nosit trvale 3–4 týdny a další dva týdny přes den, při pohybu a zátěži.

* Počítejte raději s dvoutýdenní pracovní neschopností. Plné fyzické zátěži se můžete věnovat až šest týdnů po operaci.

Více informací na www.uem.cz

Foto: Depositphotos (1)