Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na trénink ve fitku?

První návštěva posilovny je vždy událost a člověku se honí v hlavě spousta otázek. Co si mám vzít na sebe? Na čem a jak mám cvičit ?

VESLOVÁNÍ

Tento trenažér už dávno není jenom zimní tréninkovou pomůckou veslařů. Zabydlel se ve většině fitness center a stává se velmi populárním pomocníkem ke zlepšení kondice. K veslování můžete usednout třeba místo zahřívací rozcvičky před běžeckým pásem. Jeho výhody ocení i ti, kteří potřebují šetřit klouby, protože vsedě pochopitelně nejsou tolik namáhané. Navíc při tomto cvičení zabírají trošku odlišné svalové partie, takže je skvělým doplňkem běžeckého tréninku. Při plynulém pohybu zatěžujete rovnoměrně svaly celého těla, trénujete aerobní i anaerobní vytrvalost a spalujete tuky. Pro dosažení maximálního efektu si musíte osvojit správnou techniku veslování (nejlépe pod dohledem instruktora). Motorem jsou hlavně přední strany stehen, trup by měl být při záběru rovný a zpevněný.

veslo

BĚŽECKÝ PÁS

Když je venku opravdu psí počasí, polykejte kilometry pod střechou. Na běžeckém pásu si lze zvolit program podle vlastní výkonnosti a nastavením náročnosti dokonale simulovat pohyb ve skutečné krajině. Ze všech fitness trenažérů spalujete při tréninku na tomto stroji nejvíc kalorií. Navíc díky odpružení pásu klouby netrpí tolik jako na pevném podkladu, nicméně přesto byste na svou „trasu" neměli vyrážet v nevhodné obuvi – kvalitní běžecké boty jsou podmínkou. Nezapomeňte vybavit se také dostatkem vody. Ve fitness centru bývá teplý a suchý vzduch, proto musíte tekutiny průběžně doplňovat i při výkonu. Zřejmě se budete také víc potit než při běhu na čerstvém povětří, takže ručník s sebou. Na nekonečný pás se mohou vydat i začátečníci, kteří teprve plánují rozhýbat svou tělesnou schránku. První hodiny zahájí v chodeckém stylu a postupně se zlepšující se kondicí přejdou do běžeckého rytmu.

beh

SPINNING

Abyste nebyli překvapeni, jak vaše tělo zlenivělo, až vyrazíte na první jarní výlet, rozjeďte to na lekci spinningu. Na speciálním kole zvaném spinner si každý volí zátěž podle svých možností. Správnou techniku jízdy vám předvede instruktor, proto raději vyrazte do autorizovaného spinning centra. Kromě ručníku a dostatku tekutin nepotřebujete zvláštní výbavu – žádnou přilbu, brýle ani cyklokraťasy. Určitě ale neprohloupíte, pokud se vybavíte funkčním oblečením, protože potit se při této energeticky náročné aktivitě budete pořádně. Proto je spinning nejen dobrá příprava na skutečné kolo, ale také nepřekonatelný způsob, jak spálit přebytečné kalorie a vyrýsovat postavu.

spinning