Přejít k hlavnímu obsahu

Babí léto na vinicích: 5 (ne)tradičních tipů, kam se na jihu Moravy vydat

Babí léto na vinicích: 5 (ne)tradičních tipů, kam se na jihu Moravy vydat

Poslední letní paprsky jsou ideální příležitostí k tomu vydat se s partnerem či rodinou na pozdní dovolenou. Vykašlete se letos na slanou vodu a písek a zkuste objevit krásy jižní Moravy – v babím létě totiž bývá vůbec nejkrásnější.

Vydat se do regionu slunce a vína můžete několika způsoby. Aktivnější z vás ocení rozsáhlou síť cyklostezek, které se dají díky rovinatému terénu zvládnout i s dětmi. Pokud ale chcete holdovat vinnému moku trochu víc, doporučujeme chůzi pěšky. Při návštěvě čtvrtého či pátého vinného sklípku to určitě oceníte!

1. Cyklovlak Pálava-Podyjí

Křížem krážem jižní Moravou? Nemusíte být nutně cyklistkou, abyste se mohla svézt cyklovlakem z Brna až do oblasti Pálavy a Podyjí! Vlaky s rozšířenou možností přepravy kol pojedou každý víkend a svátky až do 1. října, tak nepropásněte svou možnost! A že nechcete kolo tahat s sebou, ale přeci jen byste si chtěla zajezdit? Vybraná nádraží disponují už i půjčovnami, tak se nebojte do toho šlápnout!

2. Romantika na Baťovo kanále

Jste romantická duše každým coulem? Pak je jižní Morava pro vás to pravé. Vyjížďku na hausbótu Baťovým kanálem s láhví dobrého vína si užijete s partnerem nebo přáteli, tak využijte poslední krásné dny k tomu, abyste tento jedinečný zážitek stihli za pěkného počasí, stav řek zatím stále hlásí skvělou splavnost!

3. Na vínko do Gotbergu

Kdo by na jižní Moravě nenavštívil vinný sklípek, jako by na žádném výletu nebyl. Proč ale nezajít rovnou do prvotřídního vinařství? Kousek od mušovských jezer v pálavské oblasti vám v moderním vinařství Gotberg dají ochutnat nejen prvotřídní vína, ale také ukážou celý proces jeho výroby. Navíc se z alkoholového opojení dá na Gotbergu vyspat v místní moderní budově s rustikálními pokojíčky a stále přítomnou vůní čerstvého dřeva. A mimochodem – kousek od vinařství staví i zmiňovaný cyklovlak.

vinarsktvi_

4. Lednicko-valtický areál v plné kráse

Typická turistická destinace, jakou je Lednicko-valtický areál, vás rozhodně nezklame, a to ani ve špatném počasí. V oblasti, která je zapsaná do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, navštivte nejen zámky Lednice a Valtice, ale i menší zámečky a další architektonické stavby. Co by z Valtic kamenem dohodil je Stezka bosou nohou, pětikilometrová zážitková cesta, kterou si užijí hlavně vaše ratolesti.

5. Kite kurzy pro milovníky adrenalinu

Zatím to pro vás byla všechno nuda? Pak vyzkoušejte kite kurzy v Šakvicích a užijte si jedinečný zážitek se spoustou větru ve vlasech. O co jde? Kiting patří do kategorie takzvaného „bezpečného adrenalinu“. V podstatě budete stát na „prkně“ a necháte se táhnout pomocí větru padákem – a jde to i na trávě, takže

Míst, kam se na jižní Moravě podívat, je samozřejmě nepřeberné množství, proto pokud jste spíš spontánní člověk, nezatěžujte se plánováním a jednoduše se vydejte na cestu bez určitého cíle. Jisté budete mít romantické západy slunce, které bývají vůbec nejkrásnější nad pálavskou krajinou. A i to vám může stačit ke štěstí, to nám věřte.