Přejít k hlavnímu obsahu

Černý pátek aneb Black Friday. Víte proč vznikl?

Info ikona
Black Friday

Hrnou se na nás reklamy s akčními nabídkami, maxi slevami a lidé šílí. Nakupují se slevou až 80 % produkty, oblečení i zařízení. Kde se ale tento den vzal a proč si získává na oblibě po celém světě?

Stejně jako jsme si oblíbili svátek zamilovaných – Valentýn, našel si u nás místo i další americký fenomén, Black Friday. Jedná se o neformální název, který následuje den po Díkůvzdání. Obří slevy, které v Americe doslova motají lidem hlavu. Zákazníci kempují a čekají před obchody i o několik hodin před otevírací dobou, aby získali nejlepší místo ve frontě a zvýšili své šance na výhodný nákup. Výjimkou není ani agresivní chování zákazníků mezi sebou a rvačky o zlevněné výrobky. Od roku 2005 se jedná o nejrušnější nakupovací den v roce, co se USA týče.

Adéla Gondíková pro Svět ženy: Nemám touhu někomu něco dokazovat

svetzeny.cz

Black Friday počesku není to samé

Marketingové lákadlo na vysoké slevy se vyplácí i obchodníkům v České republice. Nutno však podotknout, že ne vždy se jedná o blaho naší peněženky. Slevy často bývají počítány z daleko vyšší ceny, než je cena zboží v běžné tržní hodnotě. Rovněž se u nás pojem „black friday“ nestal doménou pouze pátku či víkendu, ale obchodníci nabízejí slevy daleko dříve, a dokonce i během roku se s tímto termínem setkáme. Počeštěná verze Black Friday tedy znamená slevy v podstatě kdykoli během roku bez jakéhokoli spojení s původní myšlenkou. Je tedy dobré nepodlehnout davové vlně a nenechat se oklamat megalomanskými výkřiky o slevách.

Jak vznikl Black Friday?

Tento zcela jistě výjimečný den pro Američany vznikl během minulého století díky krizi, která tam panovala. Po roce ve ztrátách, tedy červených číslech, se během nákupní horečky den po Díkuvzdání, konečně obchodníci dostali do černých čísel a vznikl tak pojem černý pátek, který trvá dodnes a získává na své oblibě.

Jiří Dvořák jako James Bond? V kalendáři Proměny

svetzeny.cz

Black Friday s rozumem

Ať už se nákupní horečky zúčastníte nebo ne, je obecně dobré si ceny a slevy zkontrolovat a nenechat se pohltit davovou psychózou.