Přejít k hlavnímu obsahu

HOLA, HOLA, ŠKOLA VOLÁ ANEB ZPÁTKY DO LAVIC

Info ikona
1.září

Hola, hola, škola volá. Prázdniny jsou téměř za námi, což znamená jediné, děti se už jenom párkrát vyspí a vrátí se zpátky do školních lavic. Kromě ořezaných pastelek a obalených sešitů se vyplatí přemýšlet také nad kvalitními přezůvkami nebo dětským účtem. Co dalšího by nemělo ve výbavě vašeho školáka chybět?

Nožky jako v bavlnce

Základní výbavou do školy jsou bezesporu přezůvky. Právě v nich tráví děti větší část dne, je tedy důležité jejich výběr nepodceňovat. Protože má dětská noha větší potivost, měly by být bačkůrky vyrobeny z přírodních a prodyšných materiálů. Důležitá je také flexibilní podrážka, minimální hmotnost a zejména správná velikost. Nezapomínejme zohlednit nejen délku, ale také šířku chodidla, k tomu je nutné přičíst tzv. nadměrek, který činí přibližně 6–12 mm. Při volbě velikosti také myslete na to, že právě kupujete boty s rezervou pro další růst nohy a také, že se noha i v průběhu dne postupně zvětšuje. Pro menší děti nejsou vhodné populární crocsy, ani pantofle, a to zejména z důvodu bezpečnosti, kdy by mohlo např. na schodech snadno dojít k úrazu. 

Pojistka pro jistotu

Právě úrazům totiž začátek školního roku přeje. Září je měsícem s nejvyšším výskytem dětských úrazů a rovnat se mu nemůžou ani prázdniny, kdy děti běhají venku a tráví čas při různých pohybových aktivitách. Před tím, než dítko vyrazí do školy, by se proto měli rodiče zamyslet nad vhodným pojištěním. „Pokud budete chtít, může pojišťovna proplatit každý lehký šrám, doporučovala bych ale zaměřit se spíše na pojištění vážného úrazu s dlouhodobými či trvalými následky,“ radí Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Po prázdninách jsou děti divočejší, než je tomu během školního roku a mohou tak, kromě úrazu, snadno něco zničit. „Pokud dítě poničí školní pomůcku nebo věc svého spolužáka, řeší se jeho zralost. V případě menších dětí se zkoumá zejména možné zanedbání ze strany učitelů a dalších pracovníků školy. V případě starších žáků se taková věc řeší pomocí pojištění odpovědnosti rodičů, např. z pojištění domácnosti,“ doplňuje Eva Svobodová. 

Kapesné rovnou na účet

S nástupem do školy přichází znovu na řadu zodpovědnost. Té by se děti měly učit už od útlého věku, a to nejen vůči školním povinnostem, ale také vůči financím. Pomocí pravidelného týdenního či měsíčního kapesného se děti učí správnému hospodaření s financemi. Kapesné mohou dostávat nejen v hotovosti, ale také na svůj vlastní bankovní účet. Nespornou výhodou takového účtu je možnost kontroly výdajů. Společně s dětmi si tak rodiče můžou projít, za co byly peníze utraceny a říct si, jaké výdaje mají smysl, co je možné omezit a jak si ušetřit. „Zřízení dětského účtu je velmi jednoduché, stačí navštívit nejbližší bankovní pobočku, předložit rodný list dítěte, občanský průkaz zákonného zástupce a vložit na účet první peníze. Dítě dostane kartu, jejíž pomocí může vybírat z bankomatů nebo platit v obchodech, a to do výše 5 000 Kč měsíčně,“ uvádí Šárka Svitáková z MONETA Money Bank.

Hravý boxík na zdravou svačinku

Mnoho dětí má se svačinami problémy. Některé nesvačí vůbec, jiné si raději koupí sušenku v automatu. K tomu, aby děti svačina bavila, může pomoci nejen její složení, ale také hravé boxy. Ať už je dítko fanouškem Ledového království nebo ho fascinují dinosauři, bude mít na výběr z nepřeberného množství. Při výběru je však třeba zaměřit se nejen na design, ale také na funkčnost. Praktické jsou krabičky, které mají více vrstev nebo přihrádek, díky čemuž je možné připravit pestrou svačinku. Důležitý je také materiál, ze kterého je box vyroben. Klasické plastové krabičky obsahují ve většině případů olovo nebo ftaláty a použita jsou barviva obsahující ropu. Tomu bychom se měli vyhnout a sáhnout po zdravotně nezávadných a recyklovatelných svačinových krabičkách, vyrobených např. z recyklovaného bambusu či bioplastu.  

Antibakteriální gel do každé aktovky

Čistota půl zdraví – i to se potvrdilo během několika posledních měsíců, kdy koronavirus zásadně proměnil naše hygienické návyky. Tématem se stalo mytí rukou a antibakteriální gel, který ničí bakterie lépe než klasické mýdlo, se rozšířil snad do všech domácností. Jeho používání by si měly zautomatizovat také děti. Těm je nutné vysvětlit, proč je dobré gel používat a motivovat je k tomu, aby na hygienu rukou nezapomínaly. Pomoci mohou např. hravé obaly. Na výběr je velké množství druhů, od dezinfekce s třpytkami pro malé princezny přes ty s ovocnou vůní až po antibakteriální gely s auty na obale. Pořídit lze také ryze přírodní dezinfekce, nebo si můžete vyhradit jedno odpoledne a společně s dětmi je vyrobit sami doma.