Přejít k hlavnímu obsahu

Sexuální život Čechů koronavirus příliš neovlivnil

Info ikona

Pandemie koronaviru se na milostném životě Čechů nikterak výrazně neprojevila. Ačkoliv si skoro třetina lidí pochvalovala, že během nouzového stavu trávila s partnerem více času, sexuální život se pro 81 procent Čechů a Češek nijak nezměnil. Více experimentů a nové sexuální pomůcky zkoušeli zejména mladí od 18 do 25 let, lidé od 54 do 65 let naopak nejvíce ze všech věkových kategorií z preventivních důvodů omezili líbání. Vyplývá to z nového průzkumu, který si nechal zpracovat sexshop Ruzovyslon.cz na vzorku více než tisícovky lidí.

Když u nás v březnu propukla pandemie koronaviru a začala sílit karanténní opatření, zahlásily tuzemské e-shopy s erotickými pomůckami silný nárůst prodejů. Zájem o produkty sexshopů přitom už od ledna sílil i v jiných světových zemích zasažených pandemií COVID-19. Rekordní prodeje společně s nárůstem volného času lidí omezených bezpečnostními opatřeními tak nahrávaly dojmu, že pandemie přidala lidem chuti na sex. Nedávný zahraniční průzkum online nákupní platformy OnBuy ovšem ukázal, že zhruba u poloviny partnerů v posledních měsících četnost milování poklesla a snížila se i kvalita sexu. Za příčinu odborníci označili zejména stres spojený s pandemickou situací.

Pandemie sexuální život Čechů výrazně neovlivnila

Oproti některým jiným evropským i světovým zemím ovšem Česko zažilo relativně klidný průběh koronavirové pandemie. Jak na tom tedy byli se sexem během nouzového stavu konkrétně Češi a Češky? Podle nového reprezentativního průzkumu, který realizovala agentura IPSOS pro sexshop Růžový slon, provedeného asi na tisícovce respondentů ve věku 18 až 65 let se náš sexuální život během pandemie příliš nezměnil – za stejný jako před ní jej označilo asi 81 procent lidí. Ze zbylých ovšem mírně převažovali ti, u nichž došlo ke zhoršení: horší sex zažilo necelých 12 procent lidí oproti 7 procentům, kteří zaznamenali zlepšení. Výrazně se nezvýšila ani frekvence sexu, asi 78 procent lidí se milovalo stejně často, jako před koronavirem, něco přes 13 procent méně často a asi 8 procent přiznalo četnější sex.

Milostný život se nejvíc zhoršil u mladých mužů

„S ohledem na věkovou kategorii zhoršení sexuálního života nejčastěji hlásili lidé od 18 do 26 let, a to ve skoro 15 procentech případů. Hůře než ženy na tom přitom v této skupině byli muži, u nichž lze pozorovat vůbec nejvýznamnější zhoršení spokojenosti se sexuálním životem napříč všemi věkovými a genderovými skupinami respondentů. Zlepšení pak nejčastěji nastalo u věkové kategorie 27 až 35 let – v téměř 12 procentech případů,“ komentuje výsledky průzkumu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. Zároveň dodává, že zhoršení spokojenosti s milostným životem u mužů od 18 do 26 let může souviset s tím, že tato skupina vykazuje nejvyšší četnost žádných či nevážných vztahů – více než 40 % mužů od 18 do 26 let uvedlo, že v době pandemie neměli stálého partnera, oproti 20 % u stejně starých žen.

Mladí lidé více experimentovali a kupovali erotické pomůcky

U většiny lidí, konkrétně u 83 procent, nedošlo během pandemie ke změně ani u oblíbené masturbace. Každý zhruba desátý respondent pak konstatoval méně masturbace, asi 7 procent lidí více. Nejčastěji se frekvence masturbace zvýšila u nejmladší kategorie do 26 let, kde byl zaznamenán výrazný nárůst masturbace opět u mladých mužů. Přibližně 27 % z této skupiny potvrdilo, že masturbovalo častěji. Četnější masturbaci pak uvedlo asi 35 % mužů od 18 do 26 let, kteří v době pandemie studovali nebo byli nezaměstnaní. „Mladí lidé od 18 do 26 let rovněž ze všech věkových kategorií vůbec nejčastěji přiznali, že během pandemie začali v sexu více experimentovat, stejně tak nejčastěji sáhli po nových erotických pomůckách a mnoho se jich také milovalo v jinou denní dobu než obvykle,“ říká Adam Durčák.

Přestože odborníci během pandemie doporučovali z bezpečnostních důvodů omezit líbání a upřednostnit takové sexuální polohy, u nichž by tváře partnerů nebyly příliš blízko u sebe, drtivá většina lidí na tyto rady nedbala: líbat se přestalo jen asi 1 procento partnerů a sexuální polohy změnilo jen 0,6 procent lidí. K omezení líbání přistoupili ze všech věkových skupin nejčastěji lidé ve věku od 54 do 65 let, a to ve zhruba 2 procentech případů. Průzkum rovněž ukázal, že lidem ve většině případů karanténa co do vztahu s partnerem vyhovovala, necelá třetina lidí si pochvalovala více společně stráveného času.