Přejít k hlavnímu obsahu

Sexuolog Pastor: Sexuální krize mezi partnery je neřešitelná

Když to mezi dvěma přestane fungovat v posteli, rady, že je načase sex trochu okořenit, jsou podle MUDr. Pastora úplně k ničemu.

My ženy nechceme slyšet, že své partnery po letech soužití už nepřitahujeme. Nechceme věřit, že jsme sexuálně nepreferovanou osobou, a že právě proto nám to doma v posteli už tolik „neklape“.

Všechny dlouhodobé vztahy nemají samozřejmě stejný průběh. Pokud ale se svým přítelem či manželem procházíte „menší“ postelovou krizí, sexuolog MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D. pro vás nemá dobrou zprávu: „Říká se tomu stárnutí a uvadání vztahu a to má v podstatě své zákonitosti. Takže i my v odborné sexuologické a lékařské terminologii nepovažujeme po mnoha letech společného soužití pokles touhy za relevantní diagnózu, protože je to zcela fyziologický a přirozený proces. Probouzíte-li se a usínáte-li vedle někoho pod dobu dvaceti let, nemůžete chtít, abyste po něm toužila. Ten vztah se transformuje, může být daleko silnější, opravdovější, kamarádský, ale nepleťte si ho pak s nějakou mileneckou láskou a erotickou fascinací. Tam je to založeno na úplně jiných, spíš racionálních nežli emotivních, natož sexuologických aspektech. Bohužel je to realita.“

Pokud si chcete s partnerem společný sex trochu okořenit, není na tom nic špatného, ale počítejte s tím, že vám to vztah nejspíš nezachrání. Když už se to někomu povede, jde spíš o výjimku. „Většina poklesu sexuální touhy souvisí s partnerským nesouladem a partnerskou krizí. Ono to zapadá do celého komplexu dennodenního soužití. A tyto problémy jsou prakticky neřešitelné. Když se vám někdo přestane líbit, přestane vás přitahovat a nezachrání vás žádné tabletky.“ vysvětluje sexuolog Pastor.

Něco pozitivního na závěr

Je zcela běžné, že v určitém období mají dva partneři pocit, že sex už není, co býval. Na každém vztahu se musí pracovat a kdo říká, že zrovna mezi vámi nedojde k té vzácné výjimce?