Přejít k hlavnímu obsahu

Čemu se oddává 75 % Čechů?

Orální sex si dopřává 75 procent Čechů, pětina lidí by jej upřednostnila před jinými sexuálními praktikami.

Orální sex patří mezi oblíbené sexuální praktiky Čechů, užívá si jej asi 75 % z nich. Nejčastěji jde o lidi ve věku 27 až 35 let a 54 až 65 let. Nad všemi ostatními sexuálními praktikami by orální sex upřednostnila čtvrtina mužů a 16 procent žen. Při sexu, ať už jakéhokoliv druhu, je pro 58 % lidí důležitý oční kontakt s partnerem či partnerkou.

Orální sex se v posledních letech těší značné popularitě a stává se zcela běžnou sexuální praktikou. Například podle nedávného průzkumu zahraniční webové platformy Superdrug Online Doctor je orální sex důležitý pro 73 procent mužů a 62 procent žen. Oblíbený je ovšem i u Čechů. Podle aktuálního průzkumu, který realizovala agentura Ipsos pro sexshop Růžový slon mezi 1 100 respondenty, v posledním roce praktikovalo orální sex asi 75 % lidí. O něco více se k orálnímu sexu hlásili muži, kladně odpovědělo zhruba 80 % z nich. U žen to bylo asi 70 %. Praktikování orálního sexu je přitom poměrně vyrovnaně zastoupeno napříč různými věkovými kategoriemi, přičemž o první místo se s totožným podílem 21,4 % dělí kategorie 27 až 35 let a 54 až 65 let. Nejméně je poté orální sex rozšířen mezi mladými lidmi od 18 do 26 let.

Muži nejenže častěji praktikování orálního sexu přiznávají, ale rovněž jej častěji sami iniciují, a to v asi 36 procentech případů. Ženy naopak v průzkumu častěji odpovídaly, že k orálnímu sexu došlo z iniciativy partnera,“ doplňuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. Dodává ovšem, že největší podíl lidí, mužů i žen, prozradil, že orální sex praktikují stejně tak z vlastní, jakož i z partnerovy iniciativy.

Oční kontakt při sexu je pro muže důležitější než pro ženy

Zmíněný zahraniční průzkum mimo jiné zjistil, že pokud by si lidé měli vybrat jen jednu sexuální praktiku, které by se poté po zbytek života věnovali, asi 30 % mužů by zvolilo právě orální sex. „Na to samé jsme se zeptali i v našem průzkumu a výsledek byl vcelku podobný: v případě Čechů by orální sex nad všemi ostatními praktikami upřednostnilo asi 25 procent mužů, žen pak asi 16 procent. Jasně ale vede vaginální sex, který by volilo zhruba 67 procent mužů a bezmála 77 procent žen,“ prozrazuje Adam Durčák.

Zajímavě působí rovněž fakt, že pro muže je více než pro ženy (61 % ku 55 %) důležité udržovat při jakékoliv formě sexu oční kontakt. Nejvíce důležitý je pak oční kontakt u sexu vaginálního, a to s téměř shodnými podíly u mužů i žen. Naproti tomu u orálního sexu je pohled z očí do očí více než dvojnásobně důležitý pro muže.

6 slides, created on 03/Jun/2020 - 11:03:41