Přejít k hlavnímu obsahu

13 vteřin blaha: Jaké podoby může mít orgazmus?

Orgazmus už po tisíce let dámy tu a tam jen hrají, snad aby pošimraly mužské ego. Pro některé ženy totiž pár vteřin blaha zůstává jen zbožným přáním, které jim zatím nikdo nesplnil. Přitom orgazmus může mít mnoho podob a být pokaždý jiný. Objevte jeho rozmanité formy!

Ani 21. století bohužel není s předstíráním orgazmu výjimkou. „Tři čtvrtiny žen někdy předstíraly orgazmus,“ potvrzuje sexuolog profesor Petr Weiss a dodává, že u mladší generace dívek a dam se postoj mění. „Uvědomují si, že samy sobě škodí a připravují se o možné potěšení. Ženy se i v sexu emancipují,“ raduje se. Případné potíže sexuologové mohou řešit zatím jen psychoterapií, a tak 8 % žen zůstává anorgastických.

Jaký ale orgazmus doopravdy dokáže být?

Tajemný

Ani po kameni mudrců se nepátralo tak intenzivně jako po tajemství ženského orgazmu. Z hlediska vývoje lidského druhu nejmladší funkce je opředena řadou neznámých. Není dodnes spolehlivě vysvětleno, proč jím příroda ženy obdařila ani co všechno je jeho spouštěčem.

A proto: Nebojte se poznávat své tělo, dotýkat se citlivých míst, která odstartují vaši cestu na vrchol.

Návykový

Vědci sledovali u dobrovolníků mozkovou činnost během sexuálního aktu a dospěli ke zjištění, že orgazmus je podobně návykový jako heroin. Libé pocity spojené se souloží nabudí člověka, aby stále hledal svůj vhodný protějšek a chtěl předávat svou DNA.

Tip: Proč si nedopřát povolenou drogu s milovaným protějškem dle libosti? Lehká závislost je povolena...

Rozmanitý

Ženský orgazmus každá popíše jinak. Některá cítí chvění v podbřišku, jiná mohutný příval slasti. Existují dva druhy orgazmů – vaginální a klitoridální. První vzniká stimulací penisu v pochvě a dosahuje ho jen zlomek žen, většina vyvrcholí při dráždění poštěváčku.

Doporučení: Delší čas při laskání intimních partií dopřeje ženě čas dostat se do správného rozpoložení.

Užitečný

Žena sice může být oplodněna i bez vyvrcholení, leč někteří odborníci tvrdí, že podtlak a stahy dělohy, jež při orgazmu vznikají, ulehčují spermiím cestu do lůna. Vyvrcholení prospívá i partnerskému soužití. Uvolňuje se při něm hormon věrnosti oxytocin. Podle některých studií ženy dosahující pravidelně orgazmu jsou ve svazku spokojenější.

Pamatujte: Byla by škoda ochuzovat se o potěšení. Případné potíže netutlejte a obraťte se na odborníka.

Komplikovaný

Mužská sexualita je až nudně přímočará. Ženská sexualita je spojena s city, takže zázračná pilulka ani místo na těle, které by dámu uvrhlo do extáze, neexistuje.

Rada pro oba: Nespoléhejte na bájný bod G, jehož existenci sexuologové popírají. Raději dejte milovanému najevo svou spokojenost či nespokojenost. Otevřenost je základem pohodového milostného života.

Víte o vrcholu, že...?

  •  Dokáže přiznivě vyladit hormonální systém.
  •  Trvá asi 13 až 50 vteřin.
  •  Posiluje břišní svaly a bránici.
  •  Zmenšuje pocity úzkosti a odbourává nespavost.
  •  Upravuje menstruační cyklus.
  •  Zlepšuje paměť.
  •  Okysličuje krev.
  •  Vyrovná se až hodině sportu