Přejít k hlavnímu obsahu

Máchův máj, nebo svatý Valentýn?

Máchův máj, nebo svatý Valentýn?

Únor, nebo květen? Který z nich je u nás měsícem lásky? Internetová a sociální síť Leyter.com se v anketě zeptala 567 lidí, jaký svátek zamilovaných je v Česku oslavován více a jak jej lidé slaví.

Asi není žádným překvapením, že Karel Hynek Mácha stále odráží náladu ve společnosti. Češi se tradičně drží jeho slov „večerní máj byl lásky čas“, a proto rádi vyrazí na romantickou procházku s „povinným“ polibkem pod rozkvetlým stromem.

První máj vyšel z ankety jako jednoznačný vítěz. Tři čtvrtiny respondentů totiž uvedly, že jej mají raději než sv. Valentýna. Svátek spojený s rozkvetlými třešněmi, něžnými polibky a romantickými procházkami probouzející se přírodou – přesně tak si lidé oslavu prvního máje představují. Oproti Valentýnu s ní nespojují dárky, a když, tak jen symbolické drobnosti. „Protože už bývá jarní počasí a delší večery, tráví lidé první květen nejraději venku,“  říká Martina Horáková z internetové seznamky Leyter.com. „Oslava Valentýna se v Česku moc neuchytila, byť se o to obchodníci snaží. Z ankety vyplynulo, že až šedesát procent Čechů se o tento svátek vůbec nezajímá.“

Foto: Depositphotos (1)