7 způsobů, jak vycházet s maminkou

Ano, nemusíte s maminkou vždy souhlasit, ale jedna od druhé se můžete celý život něčemu učit. A to je přece úžasné.

Mějte k sobě vzájemný respekt
Ona občas nemusí chápat, proč jste si vybrala takového muže. A vy zase můžete kroutit hlavou nad tím, jakým způsobem vaše máma nakupuje. Sice máte společné geny, ale každá z vás je jedinečná, máte svoje vlastnosti i návyky. Důležité ovšem je, do jaké míry se dokážete respektovat a vážit si té druhé, jakkoli máte odlišné vnímání života. Respektujte tedy svou mámu jako bytost, která vás přivedla na svět, a zároveň vyžaduje úctu, kterou si jako dospělá žena zasloužíte.

Nenuťte ji do babičkovství
V minulosti bylo přirozené, že děti vyrůstaly s rodiči, ale též s babičkou a dědou. Jenže doba se změnila. Naši rodiče mohou cestovat, těší se i ve vyšším věku skvělému zdraví, a tak pro ně nemusí být ideální představa být babičkou na plný úvazek. Možná jste od mámy očekávala, že vám bude s dětmi více pomáhat, a teď jste zklamaná, že nefunguje. Doporučila bych, abyste pomoc od ní nebrala jako samozřejmou. Není to její povinnost a má nárok užívat si života a pomáhat, když bude mít chuť a čas.

Najděte si na sebe čas
Umíte si s mámou vyrazit na relaxační víkend a chodíte na společné procházky? Nebo se vidíte jednou za čas přes obrazovku a potkáte se sporadicky? Dnešní doba je stále rychlejší a pro velké množství úkolů i povinností zapomínáme na to nejdůležitější. A to jsou vztahy s blízkými. Věnujte své mámě trochu více času a neodkládejte to na „až někdy“. Protože zítřek nám nikdo neslíbil…

Zkuste poděkovat
Právě v květnu slavíme den našich maminek, tak není lepší příležitost jí poděkovat, nemyslíte? Zkuste jí při blahopřání od srdce říct, jak moc ji milujete a čeho si na ní vážíte. Můžete jí poděkovat za vše, co pro vás během života udělala. Zkuste svému přání věnovat tu správnou váhu. Samozřejmě nezapomeňte ani na hezký dárek – nádherná květina nebo společný zážitek ji určitě potěší.

Objímejte se
Věděli jste, že každý z nás potřebuje sedm objetí denně, abychom byli emočně uspokojení? To tvrdí nový průzkum o emocích a já bych jej brala vážně. Nezapomeňte se tedy objímat s těmi, které máte nejraději, a když se uvidíte se svoji milovanou mámou, obejměte ji pořádně a pevně. Je to přece vaše máma!

Nebojte se spolu mluvit
Je úžasné, když náš vztah s mámou funguje a vnímáme její osobnost jako inspiraci i podporu. Úlohou každé mámy je dát dětem pocit domova, bezpečí a lásky. Pokud to tak nevnímáte a nedostatkem citu se trápíte, nebojte se takové téma otevřít. Možná to pro vás obě bude náročné, ale uvidíte, že se vám uleví. Naši blízcí nejsou jasnovidci a často netuší, že nás něco souží. A proto je zapotřebí mluvit i v momentech, kdy se vnitřně trápíme.

Nastavte si hranice
Ve své praxi se setkávám čím dál častěji s neschopností udržet si osobní hranice ve vztazích. Ty potřebuje každý z nás a ve vztahu s rodiči to platí dvojnásob. Stanovit si je lze láskyplně tím, že budete vyžadovat, abyste se v důležitých oblastech sjednotili. Může se jednat o přístup k dětem, když je hlídají, nebo o trávení společného času. Myslete tedy i na svůj dobrý pocit. I když je to vaše máma, nemusíte se ve všem podřídit.

@svetzeny