Ve dvou se to lépe táhne

Výsledky našeho posledního průzkumu na téma Spoření a partnerské vztahy poukazují na fakt, že až 98 % Čechů v partnerském vztahu hospodaří společně, i když každý z partnerů může mít svůj vlastní účet,” vysvětluje Radek Sedlář, ředitel retailové sekce banky ING. Téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že si spoří s partnerem společně a necelých 25 % si spoří zvlášť na vlastním účtu. Češi tak v průzkumu vychází jako finančně velmi zodpovědný a spořivý národ.

Naučit se zacházet s financemi je základ 
Peníze hrají v našich životech velmi důležitou roli. Pokud umíme dobře a efektivně šetřit, budou se k vám vaše sny blížit mílovými kroky. Začátky jsou stejné jako když jdete poprvé cvičit. Důležité je začít a udržet pravidelnost. Po důkladném zvážení zvolte, jakou měsíční částku budete na spořící účet přispívat. „Spořit pravidelně je z psychologického hlediska velmi zásadní. Hlavním důvodem je, že u pravidelné činnosti si případné selhání plně uvědomujeme a jsme pak následně o to důslednější. Při nárazovém spoření si naopak lidé své chování často omlouvají tím, že danou peněžní částku zrovna opravdu potřebovali a případné nepravidelné úspory odkládají na později. To se pak samozřejmě opakuje,“ říká psycholožka Martina Viewegová.

Vyberte správný účet
Spořicí účet proti běžnému nabízí hned několik výhod. Peníze, které používáte na standardní provoz domácnosti můžete mít na běžném, kdežto peníze odeslané na spořicí účet budete mít stranou. Nutkání utratit je se sníží, a zároveň pro vás budou k dispozici kdykoliv si to bude situace žádat. Ačkoli je spořicí účet výhodnější pro zúročení úspor, značná část Čechů ponechává peníze na běžném účtu, které se nijak nezhodnocují.

Zkuste změnu
Pokud máte chuť své peníze dobře zúročit, ING banka nabízí Chytřejší spoření  s výhodnou sazbou na půl roku pro nové i stávající klienty. Proměňte své spořící sny v realitu, ať už žijete v páru nebo jste single. Spoření je posílání peněz do budoucnosti vašemu budoucímu spokojenějšímu já.

@svetzeny