Přejít k hlavnímu obsahu

Roušky. Jak je nosit a sterilizovat?

Roušky se staly přes noc nedostatkovým zbožím. Českem kolují desítky návodů, jak si roušky vyrobit svépomocí, někteří si dokonce rozjeli nový byznys a prodávají je. Jste si ale jistí, že víte, jak správně roušku používat a především sterilizovat?

Pokud používáte roušky jednorázové z netkané textilie, je nutné, jak už název napovídá, vyhodit je po každém jednom užití a rozhodně nenosit opakovaně. To by vám mohlo přinést více škody než užitku. Jestliže patříte k těm, kteří si roušky vyrábějí doma - ať už ze 100% bavlny nebo z kombinace bavlny a umělých materiálů - máme pro vás pár pravidel, jak se o roušku starat, aby byla stále dobrým pomocníkem. 

Důležitá je sterilizace 
Vaše rouška by měla splňovat možnost snadné sterilizace po KAŽDÉM POUŽITÍ. Nejjednodušší způsob sterilizace roušky je vyvaření po každém použití. Nechte vodu projít varem 10- 20 minut a i s rouškou ji nechte postupně vychladnout. Pokud máte bavlněnou roušku, můžete ji vyvářet opakovaně. Další možností je mikrovlnná trouba. Vložte dovnitř vhodnou nádobu s vodou, roušku ponořte a zapněte mikrovlnku na nejvyšší výkon na 5- 10 minut. V obou případech po usušení roušku ještě přežehlete. 

Bavlněnou roušku můžete dát rovněž do pračky a vyprat na 60 stupňů. 

Rouška je připravená. Jak ji ale správně nosit?

1. Než si roušku nasadíte, důkladně si umyjte ruce.

2. Na roušku během používání nesahejte.

3. Snímejte roušku z obličeje odzadu.

4. Roušku sterilizujte nebo vyměňte po každém použití.

Nošení roušky se stalo trendem a nutností, které následuje velká část celebrit. Ivan Trojan, Leoš Mareš, Jana Plodková, Simona Krainová, Pavel Callta nebo třeba Ben Cristovao. Někteří se ale rozhodli i pomáhat. V naší galerii najdete celebrity, které si krátí čas šitím roušek potřebným.  

3 slides, created on 17/Mar/2020 - 15:00:16