Přejít k hlavnímu obsahu

Zima patří kultuře: Vezměte děti s sebou

Kulturní sezona je v plném proudu a rozhodně nepatří jen dospělým. Nejen do kina, ale i do divadla, na koncert či na výstavu vezměte děti s sebou.

Ten, kdo se brání kulturním zážitkům, sám sebe ochuzuje – bez nich není jeho život plnohodnotný. Nejen v tomto směru však platí známé „co se v mládí naučíš…“. Proto by pro děti už odmalička mělo být samozřejmé, že stejně jako se jde na hřiště, plavat nebo lyžovat, čas od času se také vyrazí do divadla, na výstavu nebo do koncertního sálu. Že se na to pěkně oblékneme a budeme se těšit na tu zvláštní atmosféru. Vždycky je to totiž takové malé dobrodružství.

Kdy se s dítětem poprvé vydat do divadla či na koncert?

Záleží na jeho temperamentu a zálibách. Těm nejmenším vybírejte takovou kulturní aktivitu, na které se mohou samy podílet. Pokud ale jde o akce, kde je dítě pasivní, jen sedí v hledišti, na ty je zbytečné brát ratolesti mladší tří let.

Kam a na co vyrazit?

Všechno dnes najdeme na internetu, ale přesto raději dejte spíš na doporučení známých. Zjistěte si hlavně délku představení. U malých dětí je ideální začít s loutkovým divadlem, které bude trvat maximálně půl hodiny. Berte v úvahu i to, jak je prostor velký a kolik v něm bude lidí. Nejmenším divákům svědčí spíš komorní prostředí, nacpaná burácející hala by je mohla vyděsit. Aby děti neutrpěly nějaké trauma, je také dobré si přesně zjistit, o čem představení je. Citlivější dušičky by zbytečně mohla vyděsit příliš strašidelná postava. Místa volte tak, aby dítě dobře vidělo na jeviště, a pokud si nejste jisti, zda to zvládne, vyberte taková, která se dají bez obtíží kdykoli opustit. Ušetříte si spoustu nervů.     

* Koncert

V sále vnímá dítě hudbu mnohem intenzivněji, učí se, že to není jen kulisa k běžným činnostem. I dětský koncert přitom může být zábavný, plný interakce s účinkujícími.

* Divadlo

Sledováním DVD nebo v kině takový pocit sdílení dítě nikdy nezažije. V divadle je totiž součástí dění, ve stejný okamžik s herci všechno prožívá: směje se, drží jim palce, může odpovídat a oni na to reagují. Naučí se vnímat příběh v prostoru a je jeho součástí.

* Výstavy

Děti baví především interaktivní výstavy, kde si můžou věci osahat, vyzkoušet, ale berme je i na ty klasické.

Náš tip: Doma si s dětmi ještě promluvte o tom, co viděly, proberte zážitky společně a ptejte se. Znovu vzpomínejte na to, jaké v představení byly postavy, rekvizity…

Foto: Depositphotos (1)