Přejít k hlavnímu obsahu

Zápis do školy 3: Zapsat, nebo odložit?

Poměrně vysoké procento rodičů předškoláků využívá možnost počkat si rok na zahájení školní docházky. Toto opatření by ale mělo sloužit jen pro nutné případy.

Pokud je dítě na školu zralé, není důvod otálet. Navíc děti se často vyvíjejí skokově, takže za pár měsíců se může malý moula proměnit v šikulu, a bylo by zbytečné „sušit“ ho ve školce. Od zápisu máte ještě šest měsíců, abyste zapracovali na nedostatcích. O odklad je třeba zažádat po zapsání do školy (nejpozději do května). S potvrzením od pediatra a z pedagogicko-psychologické poradny ho doručíte ředitelství školy.

Jestliže se rodiče pro roční odklad docházky rozhodnou, určitě to pro ně neznamená rok nečinnosti. Měli by se pokusit vylepšit slabé stránky, které neumožnily dítěti nastoupit do první třídy. Nejčastěji se děti potýkají s logopedickými vadami, které představují velký problém při psaní i čtení. Zároveň je nutné zdůraznit, že odkladové dítě se rozhodně nerovná hloupé dítě. Může být naopak nesmírně chytré, ale nedozrálo po stránce sociálních dovedností.

Neméně důležité v tomto okamžiku je vysvětlit holčičce či klukovi, proč do školy ještě nepůjde, zatímco většina kamarádů ano. Zdůrazněte mu, že se kvůli tomu nemusí trápit, protože není první ani poslední, a rozhodně to nic neříká o jeho šikovnosti. Zdůrazněte dítěti, v čem vyniká. Třeba je dobré v kreslení nebo skvěle jezdí na kole. Zároveň mu vysvětlete, že některé věci je třeba zdokonalit, aby bylo ještě šikovnější, a to je teď úkol pro malého šmudlu i jeho rodiče. Napřesrok bude starší a rozumnější, takže se ve velké škole mnohem snáz rozkouká.

Foto: Depositphotos (1)