Přejít k hlavnímu obsahu

Zápis do školy 1: Důležitý krok

Zatím je to malý krok pro lidstvo, ale obrovský krok pro budoucí prvňáčky a jejich rodiče. Čas zápisů do základních škol se blíží – je vaše dítko připraveno?

* Zápisem musejí projít všichni předškoláci bez ohledu na to, zda do školních škamen v září zasednou, či nikoli. Ty tam jsou doby, kdy dítka odrecitovala básničku a byla uznána schopnými začít nasávat vědomosti. Ozývají se dokonce hlasy, že nároky základních škol jsou stále vyšší. Na druhou stranu při zápisu by se měla prokázat připravenost dítěte na školní povinnosti, a tak není divu, že se paní učitelky žáčkům věnují déle než někdejších deset minut.

* Zda dítě je, či není na školu připravené, by se nemělo řešit až u zápisu. Jeho předpoklady a schopnosti by rodiče měli pozorovat po celý předškolácký rok a jemně podporovat vývoj kluka či holčičky v dovednostech nutných pro zvládnutí školních úkolů. Četba rozvíjí slovní zásobu, malování či ruční práce zlepšují grafomotoriku. Důležitá je rovněž sociální vyspělost dítěte.

* Pokud si rodiče nejsou jistí, že je jejich potomek připraven stát se školákem, měli by své pochybnosti konzultovat s odborníky. Hodnotnou radu jim v prvé řadě poskytnou učitelky v mateřské škole. Mohou chování dítěte posoudit v různých situacích, do nichž se mezi vrstevníky dostane. Jestliže ani pak nejste rozhodnuti, zda po zápise nebude následovat odklad, obraťte se na pedagogicko-psychologickou poradnu. Kluk či holčička absolvují test školní zralosti, jehož výsledek ulehčí rodičům rozhodování.

Foto: Depositphotos (1)