Přejít k hlavnímu obsahu

Tip na knížku: Naučte děti vztahu k domovu

Dnešní děti trpí nedostatkem lásky ke své zemi i znalostí o ní. Myslíte, že to nevadí? Ale ano, vadí! Je to základem pocitu vykořeněnosti, který s sebou nese řadu dalších negativních vlastností, stavů a pocitů.

Pokud to s dětmni chcete napravit, opatřete jim (a vlastně i sobě) knížku Václava Cílka Krajiny domova (vydalo nakladatelství Albatros, www.albatrosmedia.cz). Jde o první publikaci, kterou tento geolog, filozof a spisovatel určil malým čtenářům (a jejich rodičům i prarodičům). Na základě svých letitých zkušeností představuje místa, která stojí za to navštívit. Často jde o originální a tajné tipy, které v žádných průvodcích nenajdete. Krajiny domova obsahují čtyřicet šest portrétů českých krajinných celků, které udivují svou mnohotvárností.

Václav Cílek píše nenapodobitelným stylem, s obrovským zaujetím a nadšením, které zláká každého čtenáře, aby hledal a našel krajinu svého srdce. Knihu lze číst jako encyklopedii, jako rádce pro víkendové cesty či jako zamyšlení nad historií a současností naší rodné země. Barevně působivé ilustrace Renáty Fučíkové, na rozdíl od fotografií, zevšeobecňují základní rysy jednotlivých krajin, a tak lépe vystihují jejich ráz během čtyř ročních období. Najdete mezi nimi i rekonstrukce krajin, tak jak mohly vyhlížet v prehistorii nebo před sto a více lety.

male_foto_obalka_knizky„Najděte si svou krajinu a věnujte jí čas, bohatě se vám odmění!“ vzkazuje svým čtenářům Václav Cílek.

Foto: albatrosmedia.cz (2)