Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Jak u dítěte poznám oční vadu?

Preventivní kontrola zraku u dětí by měla probíhat jednou ročně. Ale v případě podezření na oční vadu nebo sklony k šilhání je doporučena návštěva očního specialisty jednou za půl roku.

Otázka: Můj syn má často problémy s prostorovou orientací, naráží do nábytku a podobně, dočetla jsem se, že by se mohlo jednat o tupozrakost, jak to poznám?
Zuzana, Brno

Odpovídá Bc. ZdBc._Zdenka_Vanharovaeňka Vaňharová, ortoptistka (www.detskeoci.cz)

Nejspolehlivěji lze tupozrakost odhalit při odborném vyšetření očním specialistou. V domácích podmínkách je nejsnadnějším orientačním zjištěním tupozrakosti třeba hra „na piráta“. Zakryjete synovi jedno z očí a pozorujete, jak zareaguje. Při hraní je dobré sledovat přesnost, s jakou hračky chytá, a jaké úsilí k tomu vydává. Vhodné je případně postupně zmenšovat velikost hraček. Poté se oko přelepí a postup se opakuje. Pokud se dítě přelepení oka brání, může to poukazovat na horší vidění a s ním může být spojena i tupozrakost. Avšak neplatí rovnice, že by se zhoršené vidění mělo rovnat tupozrakosti, může to být jen důsledek dioptrické vady. Každopádně jestliže máte takovéto podezření, doporučujeme navštívit očního lékaře ihned, aby se vada odhalila co nejdříve a mohlo se začít s léčbou.

Své dotazy můžete zasílat na e-mail: [email protected]

Foto: Depositphotos (1), archiv (1)