Přejít k hlavnímu obsahu

Češky by měly přestat nosit umělé řasy a trvalý make-up, radí umělecké duo

Češky by měly přestat nosit umělé řasy a trvalý make-up, radí umělecké duo

Mladé umělecké duo Natalli a Dada Smith ví, co se nosí, co je cool jak v módě, tak i v oblasti vizážistiky. Vyzpovídali jsme je mimo jiné z toho, co je na líčení a focení tak zábavné, co teď aktuálně frčí, kde se inspirovat a co ženám rozhodně nesluší.

Natalli a Dadě Smith se splnil dětský sen. Po několikaleté dřině vytvořily umělecko-vizážistický tým, který vytváří zajímavé fotografie kombinující design, módu a umění. Kromě toho, že je práce maximálně baví, je pro ně bonusem i fakt, že jako sestry mohou trávit spoustu času spolu. Jako expertky na líčení, módu a focení vědí, co je aktuálně trendy a co už je dávno „out“. V rozhovoru najdete rady pro všechny holky, které se chtějí líbit.

Jak jste se k této práci dostaly? Byl to vždycky váš sen?

Natalli: Od malička mě lákaly rtěnky, voňavky, líčidla a zkrátka všechno, co ženy používají ke svému zkrášlení. V šestnácti letech jsem absolvovala kurz líčení a postupně zjišťovala nové techniky a možnosti, ať už v líčení, nebo v módě. Denně jsem hltala filmy o módních návrhářích a studovala historii oboru. Jako vizážistka jsem začala pracovat, až když jsem měla pocit, že všechno vím a umím.

Dada: Od tří let jsem chodila na malování a na základě toho jsem se rozhodla pokračovat na uměleckoprůmyslové škole v oboru grafik a fotograf, kde jsem se naučila mnoho výtvarných technik a poznala dějiny umění. Právě historie umění mě velmi inspirovala a ukázala mi směr, kterým se vydat.

Jaké překážky jste při cestě tam, kde jste teď, musely zdolat?

Natalli: Překážek bylo celkem dost, přece jen zkombinovat školu s prací není nikdy jednoduché. Chodila jsem různě po brigádách, abych si vydělala na kurzy a následně i na produkty, které jsem pro tuto práci potřebovala. Stálo to nemalé úsilí tohle vše zvládnout. Hodně mi také pomohl YouTube, kde jsem zkoumala nové techniky slavných vizážistů a make-up kurz v Make-up Institute Prague. Nejvíc se ale člověk naučí v praxi – důležité je na sobě pracovat a vytvořit si dobré portfolio, kde by měly být originální nápady a trendy.

Skrze které projekty vás už můžeme znát, popř. na čem pracujete v současné chvíli?

Dada: Dělaly jsme společně na charitativním projektu Vzpomínky na dětství, SOS Ridgeback a momentálně teď pracujeme na naší výstavě, která se bude konat na Festivalu filmové hudby a multimédií v Poděbradech. Pokud vás zajímá naše práce, najdete nás na Facebooku a na Instagramu.

Snimek_obrazovky_2017-08-07_v_14.40.46

Co vás na líčení a focení baví nejvíc?

Natalli: Nejvíc nás baví ta umělecká a kreativní práce, kterou společně děláme. Jsme na sebe tak naladěné, že stačí, když jedna naznačí nápad a druhá okamžitě ví. Na focení nás baví tvořit koncept samotné fotky, co bude mít modelka na sobě, jaký bude mít výraz nebo jaké pozadí a kulisu do fotky zahrneme, a líčení je vlastně spojené i se stylingem a samotnou fotografií, takže make-upem musíme vystihnout, co přesně do fotky chceme přenést – jestli něhu a romantiku, nebo naopak nepřístupnost a tvrdost.

Jsou Češi při líčení a focení extravagantní, nebo se naopak drží při zemi?

Natalli: Češi se rádi drží zajetého modelu, zkouší to, co viděli u kamarádů, sousedů, známých, a chtějí to stejně. Bojí se určité originality a zkoušení nových věcí, na jednu stranu mají strach, aby to nebylo trapné, a na druhou stranu se nechají natlačit na něco, co je nevkusné.

Jaké trendy u vás nejvíce frčí?

Natalli: Letošním letním trendem je strobing, což je rozjasnění celého obličeje a přirozený lehký make-up s trochou tvářenky a lesku na rty. Častokrát na ženách nemusíme používat ani řasenku, jelikož lehce zapudrované řasy vypadají skvěle. Dalším trendem jsou pihy, které spousta žen zakrývá a je to velká škoda, právě teď totiž frčí, tak se s nimi pochlubte. Mezi další letní trendy patří barevné oční linky, kterými ozvláštníme celý make-up. Kdo má hezké plné rty, může zaexperimentovat s výraznějšími rtěnkami či lesky, na léto bych doporučila spíše korálovější zářivé barvičky, které můžeme právě teď využít.

Snimek_obrazovky_2017-08-07_v_14.40.32

Jak se v soukromí líčíte vy?

Natalli: To je různé. Někdy mám náladu na výrazné líčení a někdy na jemné, také podle příležitosti a oblečení. Mezi mé favority, které používám denně, je make-up Face&Body od Mac, který míchám s rozjasňujícím fluidem od Dermacolu, udělá na pleti perfektní finish, který je na léto jako dělaný. Co mám ráda, je výraznější obočí, které tvoří rám celého obličeje a je důležitou součástí celého make-upu, hlavní je držet se pořád přirozenosti a s obočím to nepřehnat.

Dada: Miluji jemný make-up a výrazné rty. Mám doma hned několik odstínu rtěnek a záleží jen na náladě, jakou z nich si v daný den vyberu. Preferuji líčení v rychlém francouzském stylu – namaluji linky, rtěnku a můžu vyrazit.

Máte nějakou radu pro holky, které se fotí na Instagram?

Natalli: Když jde o fotku, doporučila bych holkám o něco výraznější make-up než na denní nošení. Ty, co mají modré oči, ať zkusí cihlové oční stíny, které pohled vytáhnou, a na fotce to vypadá skvěle, ženám se zrzavými vlasy sluší stíny s nádechem do zelena. U blondýnek bych se držela zemitých barev, třeba s hnědými či šedivými stíny nešlápnete vedle.

Dada: Základ je fotit na denním světle, to za vás udělá půlku práce. Já se na fotky koukám z fotografického hlediska. Na Instagramu nemusíte mít jen selfíčka, víc fungují fotky o emocích.

Co je vůbec to nejhorší, co jste v oblasti vizážistiky doposud viděly?

Natalli: Špatně udělaný permanentní make-up, laciné umělé řasy a špatně zvolený odstín make-upu.

Snimek_obrazovky_2017-08-07_v_14.41.00

Můžete prozradit svou inspiraci – stránky, místa, osobnosti, cokoli, co vás nabíjí energií, když jste doma?

Natalli: Mým velkým vzorem je můj milovaný Karl Lagerfeld s jeho osobitým designem a sebeprezentací. Co se týče make-upu, miluju sledovat Petera Philipse, který zastává post creative a image directora pro značku Dior. Je naprostá špička! Jinak hodně sleduji přehlídky z módních domů v zahraničí a práci návrhářů, baví mě jejich show a osobité modely, které jsou na módních molech vystižené.

Dada: V oblasti focení mě inspiruje historie módy, umění, architektury, malíři a staří mistři…