Přejít k hlavnímu obsahu

V jakém typu postavy se poznáváte? Takhle můžete své tělo modelovat cvičením i plastikou

V jakém typu postavy se poznáváte? Takhle můžete své tělo modelovat cvičením i plastikou

Ženské tělo se často připodobňuje k několika obecným typům, které se od sebe liší výraznými partiemi a tendencí ukládání tuku do konkrétních oblastí. Právě typ postavy napovídá způsob správné modelace, ať už ve fitku, nebo na klinice plastické chirurgie.

Genetické dispozice jsou mocné. Do jisté míry s nimi lze bojovat, nebo je alespoň držet na uzdě, většinou ale udávají v našem životě jasný směr – ve zdraví i tělesné konstituci. Někdo jí za tři a nepřibere ani deko, jiný běží maraton diet, přesto s neuspokojivým efektem…

Vrozené jsou také křivky ženského těla. V souvislosti s životosprávou a věkem se pak zeštíhlují, či naopak zaoblují. Při jejich tvarování je žádoucí brát ohled na typ dané postavy – odhalit a potlačit nedostatky, nechat vyniknout přednosti.

Typ jablko

Ženy, jejichž postava pasuje k typu zvanému „jablko“, bojují celoživotně s tendencemi se zakulacovat, a to poměrně stejnoměrně od prsou až po stehna. I tvarování jejich těla by proto mělo být komplexnější, nepostačí zaměřit se jen na jednu partii.

Co se sportu týče, neuškodí tréninky zaměřené na všechny ženské problémové partie – břicho, hýždě, boky i stehna. V rámci plastické chirurgie je vhodná liposukce, a to dle potřeby kombinovaná opět mezi oblastí bříška, zadečku, boků a stehen. V případě potřeby také kolenou.

3_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy

Rozdíl po liposukci nemusí být diametrální, přesto může mít viditelný efekt. (zdroj: Shutterstock)

S velikostí poprsí nemusí mít ženy s tímto typem postavy problém. Mateřství a věk se však na původně bujném poprsí obvykle podepíší. Rukou plastického chirurga mu jde vrátit pevnost a atraktivní tvar mimo jiné modelací zvanou breast lift. Cvičení v této oblasti bohužel nepomůže.

Typ hruška

Této postavě viditelně dominují boky. Vrážejí se do nich nabraná kila navíc, zatímco hrudník a břicho zůstává o poznání štíhlejší. Když cvičení ani správný jídelníček nezabírají, opět je ke zvážení liposukce – podle rady chirurga zabere odsátí podkožního tuku na bocích, případně v kombinaci s hýžděmi. „Nejpřesněji naplánujeme vhodný způsob formování postavy na osobní předoperační konzultaci, kde vidím přesné proporce klientky a vyslechnu si její představu o výsledku operace,“ říká MUDr. Ján Pilka z kliniky plastické a estetické chirurgie Aesthevita.

Snimek_obrazovky_2017-07-17_v_10.00.34

Výraznější poprsí může potlačit nedostatky některých typů postav. (zdroj: Shutterstock)

Pokud vám příroda nenadělila příliš v oblasti hrudníku, opticky potlačit dominanci boků pomůže zvýraznění prsou. Jestliže vás neláká zvětšení silikonovými implantáty, nadchne vás možnost vyplnění vlastním tukem. Při metodě zvané lipotransfer lze navíc využít tuk odsátý z boků, díky čemuž dojde k dvojí modelaci v jednom zákroku.

Typ obdélník

Jde o nejštíhlejší typ postavy. Ženy s touto stavbou těla tolik neřeší hubnutí problémových partií, více je může trápit nevýraznost jejich křivek. V tomto ohledu mají různé možnosti jejich tvarování. To ale musí probíhat s citem, aby ze štíhlé postavy netrčely nepřirozené do očí bijící dominance.

Snimek_obrazovky_2017-07-17_v_10.01.13

Spousta žen touží po co nejmenším pozadí. Jiné by si zase přály plnější tvary. Plastika umí pomoci oběma skupinám. (zdroj. Shutterstock)

Kromě zvětšení prsou, úměrnému zbytku postavy, je čím dál více trendy také vyplnění hýždí vlastním tukem. V Latinské Americe jde o jeden z nejběžnějších plastických zákroků, velké oblibě se ale poslední dobou těší i ve zbytku světa. Docílíte díky němu plnějších křivek, které vyvolávají silnější pocit ženskosti a přitažlivosti.

Typ přesýpací hodiny

Tento typ postavy se vyznačuje viditelně užším pasem oproti dekoltu a bokům. Holky krev a mlíko, jak se říká. Tak by se ženy s touto postavou daly popsat, s trochou nadsázky. Pro mnoho mužů mají právě ony ideální ženskou postavu, nesmí ovšem narůst do příliš korpulentních rozměrů.

V rámci cvičení by si ženy tohoto typu měly dát pozor, aby přespříliš hýždě a stehna neposilovaly (svalová hmota působí robustním dojmem), ale spíše v této oblasti spalovaly tuk. Pro dosažení konkrétních výsledků je žádoucí poradit se s osobním trenérem a cvičit podle jeho pokynů.

Bez ohledu na životosprávu a sport dojde podobně jako u typu jablko dříve či později k přirozenému povolení elasticity kůže a tím ke klesnutí ňader. Kromě modelace a zpevnění může být žádoucí poprsí také o něco zmenšit. „Redukční mammaplastika spočívá v odstranění nadbytku kůže, prsní žlázy, její modelaci a ve zvednutí pokleslého prsního dvorce,“ popisuje Pilka. Za pouhé 2 až 3 hodiny získáte poprsí, o kterém jste snila možná i zamlada – pevné, plné a atraktivní.

Ať už máte kterýkoliv typ postavy a rozhodla jste pro jakoukoliv změnu, vše pečlivě prodiskutujte s odborníkem a nechte si poradit. Na něčem se shodnete, v něčem vás možná vyvede z omylu. V každém případě ale nejlépe odhadne, jak vaše tělo slušivě zformovat.