Přejít k hlavnímu obsahu

Minimalistický šatník: Co nutně potřebujete?

Naše stylistka Petra Šestáková vám prozradí, jak se zbavit nepotřebných kousků a co si místo nich pořídit. Inspirujte se.

Začátek nového ročního období je vždycky dobrým důvodem pročistit šatník. Jak bychom při tom měly podle vás nejlépe postupovat?
Zde doporučuji zcela jednoduchý systém. Pracujte s hromádkami. Dvěma na zimní a letní oblečení a třetí mějte na věci, které jste si vůbec kupovat neměla nebo které už dlouho nenosíte. Vždy byste se u každého kousku měla zamyslet, jestli jste ho v posledním roce až třech letech měla na sobě. Pokud ne, můžete se ho zbavit.

Proč je pro nás tak těžké rozloučit se s určitým oblečením?
Většinou pro to máme emocionální důvody. Například si tajně přejeme, abychom se do džínů, které už nám nejsou, zase jednou vešly. Nebo nám připadá škoda vyřadit ze šatníku něco, co bylo podle našeho názoru drahé.

Takové kousky, které už se nám a chybám při nakupování. V podstatě do takového minimalistického šatníku nebo byly drahé, má každá z nás. Co s nimi?
Já osobně takové věci, které už nenosím, věnuji na charitu. Sběrné kontejnery jsou teď téměř všude. Samozřejmě jsou tu i jiné možnosti, například bleší trhy nebo „výměnný obchod“ mezi kamarádkami. Co se už nelíbí mně, může třeba připadat některé kamarádce úžasné!

Jak se dá zabránit tomu, abychom si svůj šatník zase „zanesly“?
Vyplatí se vytvořit si vlastní koncept a zjistit, co se k vám opravdu hodí. S tímto poznatkem můžete také bez obav procházet kolem módních hitů a vyhnout se nákupním omylům. V žádném případě byste neměly chodit nakupovat bezcílně. Optimální je napsat si „nákupní seznam“. Zamyslete se nad tím, co opravdu potřebujete a co vás v dohledné době čeká.

V současné době všichni hovoří o kapslovém šatníku. Co to je?
Jde o minimalistický šatník. Vyhnete se díky němu přeplněným skříním a chybám při nakupování. V podstatě jde o to, soustředit se na to podstatné. Tím vyřešíte starý známý problém, kdy stojíte před horou oblečení, a přesto se vám zdá, že nemáte co na sebe. Méně je více, to je zásada minimalismu. Cílem je mít ve skříni už jen kousky s mnohostranným využitím, které se dají navzájem kombinovat.

Které kousky podle vás patří do minimalistického šatníku?
Na kapslovém šatníku je úžasné, že obsahuje jen nezbytnosti, které se daj navzájem libovolně kombinovat. Aby to fungovalo, měly byste si zvolit určitý barevný koncept. Podle mého názoru do takového minimalistického šatníku patří béžový trenčkot, jedny dobře padnoucí džíny a jedny elegantní šaty. Bílý a černý blejzr také pozvedne každý model. Navíc se hodí pro všechny možné příležitosti. Do práce, na večírky i na kafe s kamarádkami. 

Jaké další tipy byste měla? 
Dávejte si pozor na výprodeje. I zde platí pravidlo raději nakupovat cíleně než se nechat svést snížením ceny. Dobrou volbou jsou klasické kousky, které se pak dají oživit výraznými doplňky. Bílé tenisky například působí v kombinaci s téměř každým outfitem jako mladistvý prvek, který vám ubere pár let.

Nechte si od Petry Šestákové poradit přímo na nákupech, více zjistíte ZDE.

Co si pořídit do zimního šatníku?