Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle oblečení s vámi nevyběhne: 4 tipy, jak vybrat outfit na zdolávání kilometrů

Tohle oblečení s vámi nevyběhne: 4 tipy, jak vybrat outfit na zdolávání kilometrů

Styl je jedna věc. Funkčnost outfitu druhá - ta náročnější. Důležité ale je, že se nevylučují. Jak se obléct na zdolávání kilometrů? Tady to je... ve čtyřech bodech.

Běh je pro nás tou nejpřirozenější aktivitou. Efektivně při něm pálíte tuky a zároveň posilujete celé tělo. Navíc velmi rychle vidíte výsledky a to je zaručená motivace, proč zvyšovat nejen rychlost a frekvenci, ale i uběhnuté kilometry. Oblečení v tomto procesu hraje jednu z hlavních rolí. Může totiž dokonce zvyšovat vaši výdrž.

1. Hlavně funkčně

Ať už se rozhodnete běhat v legínách a tílku nebo kraťasech a sportovní podprsence, volte lehké a prodyšné materiály, které chladí. Speciální řady na běh jsou uzpůsobené tak, aby částečně odváděly pot od pokožky. Částečně proto, že tělo pot do jisté míry potřebuje k ochlazování. Zvolíte-li oblečení, které jej odsaje zcela, ochudíte se o energii, kterou bude muset na osvěžení vyvinout. 

2. Chlad na startu? Správně!

Na startu je lepší pociťovat mírný chlad, pohybem se dostanete do provozní teploty. Trenéři radí obléknout se, jako by teploměr ukazoval o pět stupňů víc. Pamatujte také na to, že v chladnějších dnech uděláte větší službu svému tělu vrstvením, než oblékáním teplejších kousků. 

3. Nic víc, nic míň

Běžecký outfit by vám měl nejen slušet, ale hlavně perfektně padnout. Nikde nesmí nic dřít, tlačit ani se vyhrnovat, abyste měly při pohybu co největší pohodlí a běhání si na 100 % užily. Jakmile cokoli začně odvádět vaši pozornost, můžete vypadnout z tempa. Najít rovnováhu pak stojí zbytečně další energii. 

4. Měřte na centimetry

Boty jsou základní výbavou a není rozumné na nich šetřit. Měly by být lehké, prodyšné a podrážka tlumit nárazy. Najít svou velikost může být oříšek. Některé značky mají jinou číselnou řadu, u jiných musíte rovnou sahat po větší velikosti o celé číslo. Ideální je si tedy na prodejně nohu změřit a hledat obuv dle centimetrů. 

Náš tip: Velký projekt Světa ženy a RunCzech pokračuje a vyvrcholí 8. září v rámci adidas Běhu pro ženy 5 km. Běhejte s námi, protože v srpnu vybereme ještě dalších 10 čtenářek, které získají zdarma startovné na tento závod.