Přejít k hlavnímu obsahu

Pravidla správného běhu: Co si obléknout, kde běhat…

Hádejte, proč tisíce lidí propadly kouzlu této fyzické aktivity. Nevymlouvejte se na nedostatek času nebo únavu z práce a prostě to udělejte. Jak začnete běhat, úplně vás to pohltí. Víme, jak správně na to.

Kolik trénovat?

Základní pravidlo zní: běhu je třeba se věnovat pravidelně a trénink přizpůsobit své aktuální kondici. Pro začátek si ujasněte, proč jste se na běhání dali, a tomu pak přizpůsobte tréninkový plán. U tréninku je důležité dodržovat pravidelnost. Pokud je vaším cílem pouze shodit nadbytečná kila, měli byste běhat hodinu 3x až 4x týdně, ovšem v pomalém tempu. Spalování tuků totiž začíná až po 20 až 30 minutách souvislého pomalého pohybu, kdy tělo přestane pálit cukry a začne využívat tuky.

Co si obout?

Běhání patří k finančně relativně nenáročným sportům. Musíte investovat do jediného a to je dobrá obuv. V ošlapaných teniskách si jenom zničíte klouby. Boty se dělí na dva druhy: silniční a krosové (též trailové). Mezi první typ patří ještě tři podskupiny – objemové neboli tréninkové, tempové a závodní, které se liší výškou a sklonem podrážky. Každý začátečník sáhne po objemových botách, jež zajistí díky dostatečné podpoře a vyšší podrážce ochranu proti zraněním. Tempové a závodní boty jsou až pro zkušenější a zdatnější běžce.

Kde běhat?

Jděte se klidně proběhnout po okolí. Dejte přednost lesu či parku před asfaltovými cestami. Běh po tvrdém povrchu namáhá vaše klouby a šlachy, které na to zatím nejsou zvyklé. V přírodě vám to navíc rychleji uteče. Jakmile začnete trénovat pravidelně a vytvoříte si zdravou závislost, budete hledat také zajímavé trasy. Při hledání těch nových vám budou skvělým pomocníkem Salomon běžecké trasy (svetbehu.cz/bezecke-trasy), kde najdete ty nejhezčí cesty po celé České republice.

Jak se obléknout?

V horku se připravte na to, že vaše tempo klesne. Jděte běhat brzy ráno nebo pozdě večer a nezapomeňte dodržovat pitný režim a regeneraci. V zimě pokud mrzne, běhejte v poledne, kdy je největší teplo, abyste neprochladli. Důležité je ale oblečení: vezměte si dvě až tři vrstvy v závislosti na venkovní teplotě (na začátku by vám měla být vždy lehce zima), zakryjte si ústa šátkem, abyste dýchali teplejší vzduch, a nasaďte rukavice.

Text byl uveřejněn v Be Active 1/2016.