Přejít k hlavnímu obsahu

Myslete na jaro: Sázejte cibuloviny!

Šafrány, narcisy a další cibuloviny patří k prvním rostlinám, které se v jarní zahradě postarají o barvy. Jejich hlízy a cibule se vysazují od září do listopadu.

Většina druhů má ráda propustnou půdu, která je na jaře vlhká a po zbytek roku suchá. Podle toho byste měli vybírat stanoviště: pro cibuloviny jsou nejvhodnějšími místy okraje dřevin nebo skalky, ale neměly by chybět ani ve smíšeném záhonu.

Při sázení dbejte na to, abyste nepoškodili okolní trvalky, které už mohou být částečně zatažené. Kupujte jen nepoškozené cibule, které ještě neraší, a sázejte co nejrychleji, aby cibule nevyschly. Druhy, které se nešíří semeny nebo dceřinými cibulkami, sázejte do skupin (patří k nim tulipány či hyacinty). Ty, které se rychle množí, rozmístěte na ploše (například ladoňky, talovíny, šafrány).

Pro hrubý odhad hloubky sázení platí: cibule a hlízy by měly být zakryté dvojnásobnou vrstvou půdy, než je jejich velikost. V lehkých půdách se sázejí o něco hlouběji, v těžkých půdách o něco mělčeji. V propustné půdě dejte cibule přímo do výsadbové jamky. Do těžké půdy přimíchejte písek a na dno nasypejte vrstvičku štěrku nebo drti.

Foto: Depositphotos (1)