Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů, jak vytvořit šťastný domov

Dnešní doba přináší do života mnoho stresu. Proto potřebujete místo, kde naleznete bezpečné útočiště. Vytvořte si z domova oázu klidu, která potěší nejen oko, ale i duši!

Všechno – od osvětlení po barvu nábytku – může ovlivnit váš spánek, energetické hladiny a celkový stav organismu. Abychom vám pomohli proniknout do této problematiky, požádali jsme špičkové odborníky o rady, jak vybudovat zdravý interiér.

1. Relax především

Oddech, harmonie, vyrovnanost. Nejsou to přesně ty dojmy, které si všichni přejeme, aby nás vítaly ve dveřích? Nazdobte si byt dekoracemi v uklidňujících barvách – modré, šedé a zelené, ty pomáhají lidem snížit krevní tlak a cítit se uvolněně. 

2. Správný stupeň

Tepelná pohoda je jedním z faktorů zajišťujících ideální prostředí pro pobyt člověka. Je to stav rovnováhy mezi subjektem a interiérem bez zatěžování termoregulačního systému. Je známo, že tepelná pohoda člověka má velký vliv na jeho osobní pocit, míru odpočinku i produktivitu práce. Pamatujte, že příliš horké ovzduší je deprimující! Udržujte proto denní teplotu domova mezi 19–24 °C. Pro večerní spánek pak volte chladnějších 18 °C. Tam, kde je vytápění nedostatečné, je vhodné vybavit interiér materiály s vysokou schopností tepelné akumulace – koberce, PVC s izolační vrstvou, dřevěné materiály apod.

3. Chytré kytky

Že pokojové rostliny pomáhají čistit vzduch, ví asi každý. Ale věděli jste, že existují i takové, které filtrují formaldehyd a těkavé organické sloučeniny? Pořiďte si do ložnice tzv. Epipremnum aureum, která je jednou z nejvděčnějších. V českých zahradnictvích se skrývá pod jménem Potos. Jedná se o nenáročnou popínavou pokojovou rostlinu ozdobnou listem. Její výhony mohou dosáhnout až několikametrové délky. Má ráda jasné rozptýlené světlo, snáší však dobře i horší světelné podmínky a prospívá dokonce i při umělém osvětlení.

4. Lapače prachu

Také jste vyrostli v domácnostech, kde byla vždy hromada různých serepetiček? Porcelán, vyšívané dečky, krajková prostírání, suvenýry… Je vaše odpověď ano? Pak byste měli zbystřit! Výzkumníci z University of Chicago zjistili, že život s nadměrným množstvím nepotřebných věcí vás dělá unavenější. Tato únava následně stimuluje chuť k jídlu a hormon kortizol natolik, že můžete sníst o 200 až 1000 kalorií denně navíc! Váš byt či dům potřebuje především dýchat! Mějte v něm pouze to, co je skutečně důležité! Ostatní darujte nebo vyhoďte. Váš domov není přece skladiště!

5. Budiž světlo

Právě tak jako stvoření světa v Bibli začalo světlem, i vy myslete v první řadě na projasnění místností! Přirozené osvětlení léčí mysl, tělo i duši. Nežijete zrovna v prosluněné části domu? Nevadí! Pomozte si strategicky umístěnými zrcadly nebo povrchovou úpravou nábytku vysokým leskem.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček