Přejít k hlavnímu obsahu

Voda s citronem s sebou nenese jenom pozitiva. Pozor na vředy, migrény nebo žaludeční problémy

Info ikona
citron

Plátek citronu ve vodě není spojen jenom s čerstvou dobrou chutí, ale pití citronové vody ve velkém množství může mít i své nevýhody, které nejsou rozhodně zanedbatelné.

K pití dostatečného množství vody každý den (nejlépe dva až tři litry denně) se hodí pár plátků citronu ve sklenici, aby voda nechutnala nevýrazně a dodala nám i nějaký ten vitamin. To je obecně velmi dobré, protože citron nám může pomoci s trávením a hubnutím. Ovšem pouze s mírou, protože příliš mnoho citronové vody může mít na organismus následující negativní účinky:

Citlivé zuby

Kyselina v citronu může napadnout zubní sklovinu a způsobit citlivost zubů. Přejíždějte jazykem po zubech a vyzkoušejte, zda je povrch hrubý. Pokud ano, mohlo by to být způsobeno zničenou zubní sklovinou. Pokud se nechcete ve vodě obejít bez citronu, odborníci doporučují vodu pít brčkem, aby se voda dostala do kontaktu se zuby minimálně.

Žaludeční nevolnost

Kyselá citronová šťáva může způsobit takzvanou gastroezofageální refluxní chorobu, při které se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu. Příznaky mohou zahrnovat těžké pálení žáhy, nevolnost a zvracení.  

Pozor na infikovanou citronovou kůru

Výsledky studie zveřejněné v Journal of Environmental Health ukázaly, že kůra citronů ve více než 21 restauracích byla kontaminována škodlivými bakteriemi. Mimo jiné s virem E. coli, který může způsobit zvracení a průjem. Abyste minimalizovali riziko infekce, měli byste citronovou kůru vždy omýt horkou vodou a v ideálním případě ji důkladně otřít. Abyste riziko zcela eliminovali, pouze vymačkejte citronovou šťávu a přidejte ji do vody místo celého kousku se slupkou.

Info ikona
citron

Vředy v ústech

Záněty v ústech jsou extrémně nepříjemné a bohužel je podporuje příliš mnoho citronové vody. Pokud je již příliš pozdě, měli byste se zcela vyhnout citrónové vodě nebo kyselým potravinám, protože zpomalují proces hojení.

Spouštěč migrény

Citrusové plody obecně mohou vyvolat záchvaty migrény. To ukázaly výsledky četných studií.

Jak již bylo řečeno, citronová šťáva může být zdraví opravdu škodlivá jen ve větším množství. Pokud si chcete jen "okořenit" vodu několika měsíčky citronu, pak se nemusíte bát.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.