Přejít k hlavnímu obsahu

Skryté trny afrických růží: největším obtížím čelí na afrických květinových farmách ženy

Lidé ve východní Africe nemají z mnoha důvodů zrovna „ustláno na růžích“. Přitom právě odsud pochází velká část růží, které se u nás prodávají. Zejména Keňa a Etiopie patří mezi květinové velmoci. Africké růže ale mohou mít i pichlavé trny.

Pěstování květin ve východní Africe s sebou totiž nese řadu problémů, od pracovních podmínek škodících zdraví přes nedostatečnou odměnu za práci až po plýtvání pitnou vodou a poškozování životního prostředí. A přestože květiny jsou u nás tradičním dárkem zejména pro ženy, jsou to právě ženy, kdo při jejich pěstování na květinových farmách čelí největším obtížím: mnohé z nich jsou samoživitelky, mají zpravidla nízké vzdělání, často neznají svá zaměstnanecká práva a jejich situaci zhoršují nízké mzdy a nedostatečná bezpečnost práce.

Příležitost pro férový obchod

O odstranění těchto negativních jevů usiluje etická certifikace Fairtrade. „Fairtrade vyžaduje, aby zaměstnanci měli alespoň zákonnou minimální mzdu, řádné pracovní smlouvy včetně nároku na dovolenou a na mateřskou, svobodu shromažďování, jasně stanovenou pracovní dobu, ochranné oděvy a školení o bezpečném zacházení s chemikáliemi. Absolutně zakázaná je dětská práce,“ vysvětluje Hana Malíková z Fairtrade Česko a Slovensko. „Fairtradové plantáže musí také splňovat přísná kritéria ochrany životního prostředí, jako je úsporné zavlažování, čištění odpadních vod a nakládání s kompostem a odpady.“

Fairtradové květiny lze dnes koupit i u nás. Loni se poprvé objevily v prodejnách Kaufland, a to právě v době, kdy byli pěstitelé květin významně zasažení pandemií covid-19. Na začátku pandemie, během loňského března a dubna, zaznamenali pěstitelé z Keni a Etiopie snížení prodejů o 70 až 80 procent.

Info ikona
Dorcas

Řekni to květinou

Naše babičky studovaly různé „květomluvy“, aby zjistily, co která květina symbolizuje. Gerbera prý značila velkou upřímnost, narcis sebelásku, žlutá růže žárlivost. Květiny k nám ale promlouvají i dnes. Ty s logem FAIRTRADE říkají, že byly vypěstovány v důstojných podmínkách, bez využití dětské práce a s ohledem na životní prostředí. A to pro mnohého obdarovaného může být stejně příjemné sdělení, jaké dřív symbolizovala bílá růže (čisté svědomí) nebo kytice rudých růží (vyjádření díků).

Info ikona
Dorcas