Přejít k hlavnímu obsahu

Skryté trny afrických růží: největším obtížím čelí na afrických květinových farmách ženy

Info ikona
Květiny

Lidé ve východní Africe nemají z mnoha důvodů zrovna „ustláno na růžích“. Přitom právě odsud pochází velká část růží, které se u nás prodávají. Zejména Keňa a Etiopie patří mezi květinové velmoci. Africké růže ale mohou mít i pichlavé trny.

Pěstování květin ve východní Africe s sebou totiž nese řadu problémů, od pracovních podmínek škodících zdraví přes nedostatečnou odměnu za práci až po plýtvání pitnou vodou a poškozování životního prostředí. A přestože květiny jsou u nás tradičním dárkem zejména pro ženy, jsou to právě ženy, kdo při jejich pěstování na květinových farmách čelí největším obtížím: mnohé z nich jsou samoživitelky, mají zpravidla nízké vzdělání, často neznají svá zaměstnanecká práva a jejich situaci zhoršují nízké mzdy a nedostatečná bezpečnost práce.

Příležitost pro férový obchod

O odstranění těchto negativních jevů usiluje etická certifikace Fairtrade. „Fairtrade vyžaduje, aby zaměstnanci měli alespoň zákonnou minimální mzdu, řádné pracovní smlouvy včetně nároku na dovolenou a na mateřskou, svobodu shromažďování, jasně stanovenou pracovní dobu, ochranné oděvy a školení o bezpečném zacházení s chemikáliemi. Absolutně zakázaná je dětská práce,“ vysvětluje Hana Malíková z Fairtrade Česko a Slovensko. „Fairtradové plantáže musí také splňovat přísná kritéria ochrany životního prostředí, jako je úsporné zavlažování, čištění odpadních vod a nakládání s kompostem a odpady.“

Fairtradové květiny lze dnes koupit i u nás. Loni se poprvé objevily v prodejnách Kaufland, a to právě v době, kdy byli pěstitelé květin významně zasažení pandemií covid-19. Na začátku pandemie, během loňského března a dubna, zaznamenali pěstitelé z Keni a Etiopie snížení prodejů o 70 až 80 procent.

Info ikona
Dorcas

Řekni to květinou

Naše babičky studovaly různé „květomluvy“, aby zjistily, co která květina symbolizuje. Gerbera prý značila velkou upřímnost, narcis sebelásku, žlutá růže žárlivost. Květiny k nám ale promlouvají i dnes. Ty s logem FAIRTRADE říkají, že byly vypěstovány v důstojných podmínkách, bez využití dětské práce a s ohledem na životní prostředí. A to pro mnohého obdarovaného může být stejně příjemné sdělení, jaké dřív symbolizovala bílá růže (čisté svědomí) nebo kytice rudých růží (vyjádření díků).

Info ikona
Dorcas

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.