Přejít k hlavnímu obsahu

Pokémoni jsou zpět! Mobilní hra s oblíbenými příšerkami si podmanila svět

Až po cestě do práce potkáte pár lidí, co celou dobu koukají do mobilů, už budete vědět, co nejspíš dělají. Nejen teenageři, ale i dospělí z celého světa totiž už několik týdnů chytají pokémony. To díky hře Pokémon Go.

Galerie: Pokémoni jsou zpět! Mobilní hra s oblíbenými příšerkami si podmanila svět

Možná si pamatujete, jak jste se na animovaný seriál o pokémonech koukali vy nebo vaše děti. Už je to několik let, co tyhle animované potvůrky zmizely z televizních obrazovek, málokdo by hádal, že je čeká úspěšný comeback.

Na internetu se objevují videa a fotografie lidí, kteří běhají s mobilem v ruce a chytají pokémony. Na sociálních sítích se k hraní hry přihlásil i zpěvák John Mayer, modelka Chrissy Teigen, rapper Wiz Khalifa nebo moderátor Jimmy Fallon. Nová hra Pokémon Go spustila celosvětové šílenství.

Kdo jsou pokémoni?

Pokud vás vlna těchto kreslených bytostí minula, vysvětlíme vám, co vlastně jsou. Pokémoni jsou inteligentní zvířátka disponující určitými vlastnostmi a talenty. Když je někdo chytí do pokeballu (malý míček), žijí v něm a poslouchají svého pána. Z pokeballu vyskakují jen tehdy, kdy je jejich trenér povolá, aby bojovali s pokémonem jiného pána. Bitvami s jinými pokémony získávají na síle a po čase se vyvíjejí, podobně jako housenky v motýly. Animované postavičky vznikly v Japonsku, kde jsou dodnes velmi populární. V Tokiu najdete hned několik podniků pro fanoušky pokémonů. Díky ústřední roli v animovaném seriálu má dodnes největší popularitu pokémon Pikachu (viz video níže).

O čem je hra?

Jde v podstatě o jednoduchý koncept – stáhnete hru, založíte si profil a pak chytáte pokémony. K jejich hledání potřebujete GPS navigaci (je uvnitř telefonu, stačí jen povolit polohové služby) a Wi-Fi připojení. Mapa vám ukazuje, na jakých místech hledat potvůrky, chyták je v tom, že za nimi musíte přijít. Každého pokémona pak můžete vyvíjet a dokonce s ostatními hráči bojovat a získávat tak body. Spousta fanoušků aplikaci chválí, že hráče, kteří by jinak „pařili“ doma na gauči, donutí jít ven a hledat. Na druhou stranu jsou už známé případy, kdy se hráči vloupali k sousedům na zahradu nebo jiný soukromý pozemek s tím, že tam byl schovaný pokémon. I když hra zabaví spíš mladší uživatele, rozhodně stojí za vyzkoušení. Nedivíme se, že láme rekordy v počtu stažení, propojuje totiž virtuální svět s realitou. Vyzkoušejte si ji na vlastní kůži. Na tomto odkaze ji stáhnete v Google Play, tady zas v Appstoru.

V galerii pod hlavní fotkou najdete různé lokality, ve kterých uživatelé aplikace našli svého pokémona.