Přejít k hlavnímu obsahu

Máte chuť na aktivní sobotu? Dejte si mírový běh (a potom spoustu zábavy)

Mírový projekt má už více než třicetiletou historii. Zúčastnit se jej můžete už zítra v Nymburku. Nesoutěžní štafetový běh s názvem Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run tu bude mít svou premiéru.

„Účastníci štafety dorazí do Milovic od Nymburka kolem půl dvanácté a před radnicí se k nim připojí další místní běžci,“ říká Petr Hlava, koordinátor sobotní trasy na českém území. Poté se všichni společně proběhnou milovickým lesem ke vchodu do Parku Mirakulum.

„Náš program se jmenuje Mírový tým a jeho součástí jsou i krátké hrané scénky, v nichž dětem ukazujeme, co to ten mír vlastně je. Děti se mohou aktivně zapojit, třeba hlasovat podobně jako v římských amfiteátrech, tedy palec nahoru nebo palec dolů coby vyjádření souhlasu či nesouhlasu, zda chování v konkrétní scénce odpovídá tomu, jak bychom se měli chovat či nikoli,“ popisuje Petr Hlava.

Běhají malí i velcí

Pro malé návštěvníky Mirakula je pak připravena i dětská verze běhu. „Děti pozveme ke společnému běhu kolem světa, což bude krátká vyznačená trasa, která je imaginárně provede všemi kontinenty,“ říká Petr Hlava s tím, že zhruba po hodině se štafeta vydá zase dál směrem k Benátkám nad Jizerou. „Ještě předtím si ale děti budou moci pochodeň, kterou měli v rukou takové osobnosti jako Václav Havel, Martina Navrátilová či papež František, chvilku podržet,“ dodává Petr Hlava.

Speciálním „mírovým“ hostem bude v Mirakulu plavkyně Abhejali Bernardová, která je prvním Čechem a teprve desátým člověkem na světě, kterému se podařilo dokončit sérii Oceans Seven (Sedmička oceánů), sedm obtížných dálkových přeplaveb v různých částech světa, z nichž nejznámější je kanál La Manche.