Přejít k hlavnímu obsahu

Dovolená v Chorvatsku? Nezapomeňte se zastavit alespoň na jednom z těchto sedmi míst

Chystáte se letos do Chorvatska autem? Naplánujte si zastávku alespoň u jednoho z nejkrásnějších míst, která tato země nabízí. Na většině z nich si totiž budete připadat jako v ráji.

Slané jezero Mir, ostrov Dugi Otok

 

Severodalmatský ostrov patří díky přírodní rozmanitosti k nejkrásnějším na Jadranu. V přírodním parku Telašćica najdete stejnojmenou zátoku a v její blízkosti pak slané jezero Mir (název znamená „mír“). Slanost je způsobena tím, že jezero je podzemními trhlinami propojeno s mořem a během bouří dochází také k přelévání mořské vody. Nejen jezero však stojí za vidění – unikátní zážitek představuje i plavba lodí podél přírodního parku.

Slunjčické vodopády, Rastoke

 

 

Nejznámějšími vodopády Chorvatska jsou sice ty v národním parku Plitvická jezera, ale na cestě k nim – 53 km jižně od města Karlovac – se ukrývá další poklad. Nachází se zde městečko Slunj, jehož hlavní atrakcí je také kouzlo vodní scenerie: řeka Slunjčica zde totiž ještě před soutokem s Koranou vytváří uprostřed zeleně krásné peřeje, jezírka a vodopády. Úchvatnou atmosféru dokreslují vodní mlýny a dřevěné domky v osadě Rastoke.

Pláž Beritnica, ostrov Pag

 

 

Ostrov Pag je pátým největším chorvatským ostrovem. Díky otevřenému moři je jeho západní strana porostlá zelení a občas i borovicemi, ale většina ostrova je kamenitá, vyprahlá a holá. To by mohlo sice vyznívat jako nevýhoda, ale na mnoha místech na pobřeží se nacházejí opravdové skvosty. Nedaleko pláže je polojeskyně a skalní stěny – známá je zejména Sotga, která je oblíbenou výzvou pro horolezce.

Kopački Rit, Slavonie

 

 

Vydáte-li se k hranicím se Srbskem, objevíte národní park Kopački Rit, který patří k největším močálovitým oblastem Evropy. Ráz krajiny se zde v průběhu roku neustále mění – oblast je totiž často zaplavována Dunajem. Nachází se tu proto nejen bohatá flóra (louky střídají lesy, mokřady i jezera), ale i fauna – část parku je s 260 druhy ptactva ornitologickou rezervací se vzácným orlem mořským.

Zlatni Rat, ostrov Brač

 

 

Zlatý roh, chorvatsky Zlatni Rat, je pláž na ostrově Brač nedaleko městečka Bol. Tato překrásná oblázková pláž vděčí za svůj název trojúhelníkovému tvaru. Špička „rohu“ však mění svůj tvar v závislosti na větru a mořských proudech – jednou míří doleva, jindy zase mírně doprava, podle toho, kam jsou oblázky unášeny. Vstup do moře je zde poměrně prudký, ale díky povětrnostním podmínkám je to ideální místo pro windsurfing a kitesurfing.

Mužilovčica, NP Lonjsko polje

 

 

Malá vesnička nabízí turistům velice odlišný zážitek než chorvatské pobřeží. Vesnice se může stát výchozím bodem milovníků přírody pro túry po národním parku Lonjsko polje. Tato oblast je ideální pro túry, projížďky na lodích i rybaření.

Mokřina Palud a ornitologické rezervace, Istrijský poloostrov

 

 

Asi osm kilometrů od města Rovinj leží mokřina Palud, která může být hezkým zpestřením dovolené. Ještě před 110 lety se zde nacházel obyčejný močál, ale v roce 1906 tady vojáci rakousko-maďarské armády vyhloubili dvě stě metrů dlouhý kanál, který spojil mokřinu s mořem. Doufali totiž, že slanější voda sníží počet komárů jakožto přenašečů malárie. Mix slané a sladké vody přilákal různá zvířata, zejména ptactvo. Šťastlivci tu mohou zahlédnout lysky, potápky, pěnice, bekasíny či další z více než 200 druhů ptáků.