Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Rákosníček nebo Maxipes Fík. Pamatujete si ty nejlepší Večerníčky? Otestujte svou paměť

Info ikona
Večerníček

Večerníček je oblíbený pořad pro děti, který se na televizních obrazovkách objevuje již od roku 1965. Od té doby se tento pořad stal nedílnou součástí každovečerní rutiny dětí před ulehnutím do postele. Vzpomenete si na ty nejlepší? Otestujte svou paměť v zábavném kvízu.

Večerníček aneb oblíbená rutina před spaním

Jistě si všichni moc dobře pamatujeme oblíbenou rutinu, když nám těsně před uložením do postele pustili rodiče či prarodiče Večerníček. V průměru desetiminutová pohádka, na kterou jsme se dívali každý večer, nás provázela celým dětstvím. Úvodní scénka s typickou znělkou, na které se objevil kluk s papírovou čepicí signalizovala, že je čas se usadit do křesla a vychutnat si oblíbenou pohádku předtím, než půjdeme do hajan. Autorem kreslené postavy Večerníčka, je dnes již zesnulý výtvarník Radek Pilař, který se tímto svým dílem zapsal do paměti nás všech. Pro legendární pozdrav “dobrý večer” a “dobrou noc” propůjčil Večerníčkovi svůj hlas tenkrát šestiletý Michal Citavý. Večerníček se začal na televizních obrazovkách objevovat od roku 1965, kdy byl pravidelně vysílán každou neděli. Od roku 1973, kdy bylo spuštěno první barevné vysílání, je Večerníček vysílán každý den.

Kvíz: Jak dobře znáte zvířata českých lesů? Testem by měli projít žáci základních a středních škol

Od malička se učíme poznávat zvířata. Už děti ve školce poznají jelena nebo lišku, což ostatně není takový velký problém. V lesích ale žije velké množství nejrůznějších živočichů, které určitě stojí za to znát. Vždyť jsou součástí naší přírody. Zkuste si vyplnit náš kvíz a zjistěte, jak jste na tom se znalostmi fauny českých lesů vy. Otázky by měl znát každý žák, který končí základní školu. Zvládnete je i vy?
svetzeny.cz

Nejoblíbenější Večerníčky, které jsme milovali

To, jaká pohádka nás ve Večerníčku čeká, bylo každý den překvapení. Každé dítě má samozřejmě některé pohádky radši, jiné méně. Mezi ty nejoblíbenější Večerníčky se ale každopádně řadí ty O krtkovi. Postava Krtečka pochází z dílny výtvarníka Zdeňka Milera a tvoří nedílnou součást české kultury. Jistě si všichni vybavíme první díl s názvem Jak krtek ke kalhotkám přišel, který jsme všichni milovali. Velké plus této pohádky bylo i to, že krtka, jako jednoho z mála zvířecích postav, ve svých pohádkách nepoužil Walt Disney. A tak se stala česká pohádka velmi originální. K dalším oblíbeným Večerníčkům jistě patří i Bob a Bobek - králíci z klobouku. Dva králíci, kteří žijí v klobouku kouzelníka Pokustouna, se zapsali do paměti dětí i dospělých. Legendární větu „Vstávat a cvičit!” si jistě vybaví každý z nás. Obě postavy se dokonce staly maskoty Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2015 pořádaného Českou republikou. Letos si postavy svou roli na MS zopakují v květnu.

Mezi další oblíbené Večerníčky patří například Maxipes Fík, Příběhy včelích medvídků, Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka, Rákosníček, Pat a Mat a další.

Kvíz: Kolik si toho pamatujete z maturity? Kdo projde literárním kvízem bez chyby, je opravdový borec

Od doby, kdy jsme dělali maturitní zkoušku, uběhlo už pěkných pár let. Jednou z povinných částí je i maturita z češtiny, kde bylo obsaženo několik zásadních literárních děl. Dokážete některá tato díla rozpoznat na základě úryvku z textu? Otestujte se v zábavném kvízu.
svetzeny.cz

Otestujte se v zábavném kvízu!

Otestujte svou paměť a zkuste odpovědět na všechny otázky týkající se legendárních Večerníčků, které tvořily nedílnou část našeho dětství.

Pokud se vám kvíz nezobrazuje, klikněte zde.

Zdroj článku