Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy na výlety: Tři výstavy pro Popelku

Slavná filmová pohádka režiséra Václava Vorlíčka letos slaví čtyřicátiny! A právě k této příležitosti se vztahují výstavy v zámeckém areálu Ctěnice, na Státním hradě Švihov a na německém zámku Moritzburg.

* Všechna tři tato místa jsou s natáčením filmu nějak spjata. Na Švihově a na Moritzburgu se natáčely exteriéry. Prahu, kde se v barrandovských ateliérech točila většina interiérů, zastupuje zámecký areál Ctěnice, odkud navíc pocházel „herecký představitel“ Popelčina koně Juráška!

* Expozice ve Ctěnicích vychází z úspěšné výstavy Jak se oblékají pohádky, kterou pro veřejnost připravila poprvé v roce 2009 Jana Sommerová. Jsou zde tedy k vidění kostýmy z mnoha českých filmových pohádek: Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Obušku, z pytle ven, Hrátky s čertem, Byl jednou jeden král, Šíleně smutná princezna, Arabela, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princ a Večernice nebo Z pekla štěstí. Filmovému příběhu o Popelce režiséra Václava Vorlíčka je věnována část přízemí ctěnického zámku. Tady mohou návštěvníci například nahlédnout do Popelčiny kuchyně, kde se také konají tvůrčí dílničky pro děti (třeba pečení perníčků apod.). Více informací najdete na www.muzeumprahy.cz.

b544524* Až navštívíte Ctěnice, neváhejte pokračovat dál na Švihov a na Moritzburg. Jednotlivé výstavy na sebe totiž navazují, ale každá se zabývá jiným aspektem filmu, takže rozhodně nemusíte mít strach, že byste viděli třikrát totéž. Navštívit všechny tři části tohoto česko-německého projektu se ostatně vyplatí také proto, že se tak můžete zúčastnit soutěže o atraktivní ceny. Abyste se dostali do slosování, je třeba vyzvednout si na prvním navštíveném místě formulář, do něhož pak nasbíráte razítka ještě z druhých dvou. Soutěž už začala a končí 2. března – více se o ní dozvíte na www.3popelky.eu.

Foto: Muzeum hlavního města Prahy (2)