Přejít k hlavnímu obsahu

Tip na výstavu: Secese jako součást životního stylu

Výstava Secese/Vitální umění 1900 je nádhernou přehlídkou mistrovských prací dekorativního umění, oděvů, šperků, skla, keramiky, nábytku aj., nad nimiž každé (nejen) ženské srdce zaplesá.

Galerie: Tip na výstavu: Secese jako součást životního stylu

Expozice Secese/Vitální umění 1900 v pražském Obecním domě představuje výběr špičkových děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Ukazuje užité secesní umění jako součást převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století. Přibližuje proto secesi jak z hlediska uměleckých ambicí moderních tvůrců, tak z hlediska nového životního pocitu, zasahujícího celou společnost.

Dámy jistě nadchnou překrásné secesní oděvy – jak večerní toalety, tak i „odpolední“ šaty, „ranní negližé“, pláštěnky atd. Nechybí ani prádlo – tyranii korzetů, v nichž se ženy dusily, začaly nahrazovat přirozenější kousky, včetně tzv. reformních spodních kalhotek, prvních podprsenek či nádherných kombiné, v nichž by dnes nejedna z nás v létě s chutí vyšla na ulici. Vystaveny jsou ovšem také nápadité klobouky, střevíce, slunečníky, kabelky atd. Netřeba zdůrazňovat, že jde o originály ze slavných módních salonů! Samostatnou kapitolou jsou secesní šperky, od nichž jen těžko odtrhnete zrak. Okouzlí vás i stolní náčiní, interiérové látky, vázy, mísy, zajímavé nábytkové kusy aj. Máte zde možnost vidět mistrovské práce dekorativního umění ze slavné Světové výstavy v Paříži 1900!

Výstava je dlouhodobá – byla zahájena 1. listopadu a potrvá až do konce roku 2015. Návštěvníkům jsou k dispozici tablety se samoobslužným multimediálním programem, přinášejícím další informace o vybraných exponátech, jejich tvůrcích a o dobovém kontextu. Prezentace nabídne rovněž 3D skeny secesních předmětů, které vznikly v rámci evropského projektu Partage Plus, a on-line propojení na portál Europeana s digitalizovanými fondy evropské secese z významných evropských institucí. Zajímavý je také doprovodný program (komentované prohlídky, zajímavé přednášky). Vše zdarma k platné vstupence. Více informací najdete na www.upm.cz

Náš tip: Máte-li rádi secesi, podělte se s ostatními o zajímavé fotografické úlovky secesního umění ze svého okolí. Na vaše snímky se těší facebookový profil Moje secese: www.facebook.com/pages/Moje-Secese/467207150060788?ref=notif¬if_t=fbpage_fan_invite

Foto: Uměleckoprůmyslové museum Praha (8)