Přejít k hlavnímu obsahu

Radovánky v Alpách: 7 atraktivních tipů

Údolí Haslital a horská oblast Jungfrau nabízejí množství zážitků nejen pro lyžaře. Plánujete-li dovolenou ve Švýcarských Alpách, určitě využijte alespoň některé z velké nabídky možností.

1. Vypravte se na výlet na sedlo mezi horami Mönch a Jungfrau – Jungfraujoch. Trasu dlouhou 9,34 km vám pomůže zdolat zubačka, která oslavila již své sté narozeniny. Průsmykem Kleine Scheidegg a tunelem v horách Eiger a Mönch zvolna vystoupáte až na Jungfraujoch. Fascinující výhledy během cesty nabízí hora Eiger a stanice Eismeer. Z nejvyšší železniční stanice v Evropě (3454 m) se vám naskytne výhled na pohoří Vogézy a Černý les. Vyhlídková terasa Sfinx (3571 m) nabízí 360stupňový výhled na Francii, Německo a Itálii.

2. Navštivte 75 let starou observatoř Sfinx, je nejvýše umístěným vědeckým zařízením v Evropě a také jednou z nejlépe vybavených výzkumných stanic na celém světě. Stálá expozice informuje o vědeckém a technologickém výzkumu ve vysoké nadmořské výšce.

3. Prohlédněte si Ledový palác na Jungfraujoch. Obrovský sál s více než 1000 m² plochy byl vytvořen pouze pomocí cepínů a pil, a to 20 metrů pod vyhlídkovou plošinou. Interiér zdobí ledové sochy orlů, tučňáků a ledních medvědů. Každý rok vytvoří místní sochař z ledu také jedinečné ledové postavy.

4. Obdivujte ledovce z výšky. Jenom tak je spatříte v celé jejich kráse a uděláte si představu o jejich velikosti a majestátnosti. Jedinečný zážitek a pravý adrenalin zaručí heli-skiing. Zejména vášniví lyžaři při něm ocení nedotčený prašan, který čeká na nejvyšších ledovcových vrcholech. Zažít absolutní volnost při sjezdu do údolí, aniž byste potkali živou duši, je nezapomenutelný zážitek. Samotný sestup je však při heli-skiingu samozřejmě veden průvodcem.

5. Dobrodružné povahy mohou zkusit seskok padákem z vrtulníku představující další vzrušující zážitek. Spolu se zkušeným instruktorem se řítí k zemi volným pádem rychlostí až 200 kilometrů za hodinu. Po otevření padáku trvá let tři až pět minut. Před samotným měkkým přistáním mohou stateční parašutisté obdivovat výhled na lesknoucí se led a nádherné scenérie zimní krajiny.

6. Vydejte se na výlet na ledovec. Oblíbené jsou například výlety společně s horským průvodcem na ledovec Gauli. Působivá panoramata nabízejí také hory Hangendgletscherhorn a Ewigschneehorn. Dobrodruhové jistě ocení sjezd přes drsný ledovec Rosenlaui.

7. Pořádně si zasáňkujte! Hasliberg v Haslitalu nabízí nádherné sáňkařské sjezdy a 5,5 km dlouhou sáňkařskou dráhu grandiózním Rosenlauitalem doplněnou o trasu podél mocné horské kulisy na úpatí Wetterhornu. V Jungfrauregionu se nachází sáňkařská dráha Big Pintenfritz, která je se svými 15 km nejdelší sáňkařskou dráhou na světě. Oblíbené je také rodinné noční sáňkování. Při snowtubingu na Bussalp si zábavu užijí nejen děti. Na pneumatice lze dojet sněhovým tunelem až do údolí.

Doporučujeme:

Medved-malaF* 20.–25. ledna se v Jungfrauregionu koná 32. ročník World Snow Festivalu (20.–25. ledna 2014), během něhož vytvářejí umělci z celého světa fascinující sochy z vysokých sněhových bloků.

* Populární rodinný závod na lyžích či snowboardech (každá rodina vytvoří tým o 3–5 členech) Rivella Family Contest se koná v Jungfrauregionu 2. 3. 2014 a v Haslibergu 30. 3. 2014.

Možností je však samozřejmě mnohem více – podrobné informace naleznete na www.haslital.ch a www.jungfrauregion.ch.

Foto: Region Haslital + Jungfrau (2)