Přejít k hlavnímu obsahu

Pozvánka: Navštivte Pohádkové Vánoce!

Tradiční vánoční výstava v pražské Betlémské kapli letos nabízí spoustu originálních zážitků a určitě zláká děti i dospělé hlavním tématem, jímž jsou letos české pohádky.

„Výstava se stane stylizovanou procházkou českými pohádkami, a vlastně i jejich oslavou, protože právě naše pohádkové příběhy patří díky své poetičnosti k těm nejhezčím na světě,“ říká ing. Blahoslav Lukavec, hlavní autor a organizátor výstavy s více než třicetiletou tradicí.

* Kromě hrdinů národních pohádek čekají na návštěvníky Spejbl a Hurvínek, Broučci Jiřího Trnky i oblíbené postavičky z večerníčků. Samozřejmě nemůže chybět loutkové divadlo – určitě vás nadchnou loutky Karla Vody, Štěpána Pěnky, Václava Krčála, Vladimíra Cejnara, Bedřicha Šilara, Pavla Truhláře… Z charakteristických postav českých pohádek dostali největší prostor vodníci a čerti.

* Funkční praxinoskop dětem i dospělým názorně ukáže princip kresleného a loutkového filmu. Pomocí tohoto přístroje si návštěvníci mohou sami rozpohybovat postavičku, pokud si její rozfázovaný pohyb přinesou rozkreslený na čtvrtkách. Ale to není všechno! Určitě vás také pobaví funkční, přes metr dlouhý teleidoskop neboli krasohled.

* Prostřednictvím zábavných hádanek a vystavených předmětů porozumíte pojmům, které se v pohádkách často vyskytují, ale pro mnohé dnešní děti i dospělé jsou „cizím slovem“, třeba: potěh, verpánek, valcha, krajáč, díže a onuce, kramle, kopist, herdule, brdo, kadlub…

Modrotiskovy_betlem* Tradičně je zde k vidění mnoho betlémů ze dřeva, papíru, kovu i textilu a dalších materiálů. Unikátní betlém vyřezal z lipového dřeva Jiří Lain z Abertam. K již dříve vytvořenému Týnskému chrámu a Betlémské kapli letos přibyl Karlův most, chrám sv. Mikuláše a Hradčany. Mezi figurkami můžete hledat Jana Nerudu, Vojtěcha Náprstka, Jana Husa, Rudolfa II., Franze Kafku a mnoho dalších slavných osobností, které se v průběhu staletí starou Prahou procházely. 

* Můžete se těšit též na praktické ukázky staročeských řemesel, která předvedou pozvaní mistři řemeslníci i lidoví tvůrci. A nechybějí ani muzikanti, kteří svými koledami dotvářejí sváteční atmosféru. Více na www.vanocnivystava.cz.

Foto: vanocnivystava.cz (2)