Přejít k hlavnímu obsahu

Halloween po česku: Jak si ho užít

Kdo má chuť převzít Halloween se vším všudy, ať to klidně udělá. Komu se přenos cizích svátků do českých poměrů nelíbí, může si prostě užít „čas dýní zralých“.

Galerie: Halloween po česku: Jak si ho užít

Halloween je lidový svátek, který se v anglicky mluvících zemích slaví těsně před svátkem Všech svatých a „Dušičkami“ (název vznikl zkrácením výrazu „All Hallows Eve“, tedy „předvečer Všech svatých“. Správně má začít 31. října večer a skončit 1. listopadu k ránu – tahle noc symbolizuje propojení světa živých se světem mrtvých. Ostatně, vyřezávané dýně se svíčkou umístěné přede dveřmi vlastně mají vítat mrtvé předky. V anglosaském prostředí ovšem spíš označují dům, kam mohou děti přijít na koledu. Kromě dýní patří k Halloweenu čarodějnice, duchové, kostlivci a podobné rekvizity a z barev vede černá, oranžová a fialová.

Jak si tento svátek užít „po česku“

1. Vyřežte si dýni. Není to nijak těžké a návodů najdete spoustu na internetu. Důležité je:

* nezapomenout udělat v poklopu otvor, kterým bude odcházet kouř, jinak vám svíčka zhasne,

* horní část (poklop) odříznout zoubkovaně, ve stylu klíčového zámku, jinak bude padat, 

* lehce seříznout spodek dýně, jinak nebude pevně stát na zemi a někam se vám odkutálí…

Náš tip: Naučit se vyřezat dýňovou lucernu můžete na spoustě míst, například v prodejně Stoh v Řitce u Prahy, kde se bude Halloween slavit od 28. 10. do 3. 11. (o dýních se toho hodně dozvíte, ochutnáte dýňovou polévku a dýňový koláč aj.). Více na www.estoh.cz

2. Uvařte si dýňovou specialitu. Klasika je krémová dýňová polévka, již lze připravit na spoustu způsobů (jeden originální najdete i na našem webu). Oblíbený je také dýňový koláč – i ten se peče různě, neuděláte chybu, přidržíte-li se svého oblíbeného receptu na jablečný koláč (jen místo jablek bude dýně). A do třetice: výborné je dýňové rizoto (rýže s podušenými kousky dýně, zeleniny, masa apod.).

Náš tip A: Dýňovým rizotem naplňte vydlabanou dýni a dejte zapéct.

Náš tip B: Dýňové speciality můžete připravovat a pak rovnou podávat ve smaltovaném litém hrnci Staub Cocotte ve tvaru dýně. Je ideální pro pomalé vaření, dušení, opékání, pečení i smažení. Jídlo, které v něm servírujete, vydrží dlouho teplé, nemluvě o tom, jak pěkně to na (nejen) halloweenském stole vypadá.

3. Zapalte svíčky! K Haloweenu oheň patří a plamínky svíček dodají vždy tu pravou atmosféru. Čím víc svíček, tím líp, a budou-li voňavé, je to ještě lepší!

Náš tip A: Yankee Candle nabízí limitovanou halloweenskou edici aromatických svíček, která s tímto svátkem koresponduje barvou, dekorací i vůní. Určitě nadchne nejen děti. Yankee Candle Witches Brew (Čarodějnický nápoj) je černá s bílými obrázky a nese aroma exotické pačule. Yankee Candle Candy Corn (Sladká kukuřice) má sladkou vůni cukrové kukuřice a je oranžová s obrázkovými motivy dýní apod. Koupíte na www.yankeesvicky.cz.

Náš tip B: Pokud se sami nepustíte do pečení, aromatická svíčka Dýňový koláč Village Candle vám to svou vůní vynahradí. A opravdu září, neboť má dva knoty. Koupíte ji na www.almara-shop.cz.

Foto: Depositphotos (1), archiv Burdy (1), Staub (1), Yankee Candle (2), almara-shop.cz (1)