Přejít k hlavnímu obsahu

Pro budoucí rodiče: Potratům i dědičným chorobám lze předcházet

Info ikona
iscare testování

Bezpečné a zdravé mateřství se někdy může zdát jako sci-fi, ale jde to. Moderní genetické testování může zachránit ty nejčernější scénáře.

Touha po dítěti je u většiny lidí intenzivní a přirozená, ale realita spojená s početím, těhotenstvím i rodičovstvím je už o dost složitější. Stále více párů se potýká hned s několika problémy při početí, což je samozřejmě velmi stresující. V takových případech se vyplatí obrátit se na odborníky a prozkoumat možnosti léčby neplodnosti a asistované reprodukce.

Dalším strašákem, se kterým se mohou někteří budoucí rodiče potkat, jsou potraty a závažná onemocnění plodu. Pokud si páry procházejí podobnou zkušeností, je nesmírně důležitá adekvátní podpora, ať už jde o lékařskou péči, psychologickou podporu nebo i poradenství.

Pokud se tedy chystáte stát se rodiči, přistupujte k otěhotnění i k těhotenství s lehkostí, ale zároveň nezavírejte oči před možnými riziky a komplikacemi, které mohou nastat. Informovanost a včasná vyšetření, jako je genetické testování embryí, mohou výrazně přispět k prevenci potratů a detekci dědičných onemocnění. Tento typ vyšetření může být velmi prospěšný hlavně pro ženy ve vyšším věku nebo pro ty, které mají za sebou neúspěšné pokusy o otěhotnění.

Info ikona
testování Inscare

Nová naděje pro bezbroblémové těhotenství

Genetické testování a screening se stávají nezbytnými nástroji v oblasti umělého oplodnění a léčby neplodnosti. Genetické testování embryí je vědecká metoda, která lékařům pomáhá při odhalení vadných embryí, tím se výrazně snižuje riziko potratů, a naopak se zvyšuje šance na početí zdravého dítěte. „Je doporučována především u žen ve věku nad 35 let. Má smysl i u mladších pacientek, pokud už mají za sebou neúspěšné pokusy umělého oplodnění anebo opakovaně potrácí. Dále je pak vhodné při těžce patologických výsledcích spermiogramu, při strukturálních přestavbách chromozomů jednoho či obou partnerů a při výskytu dědičného onemocnění s rizikem postižení plodu,“ vysvětlil primář CRM ISCARE, MUDr. Jan Lacheta.  

V současnosti se jedná o standardní vyšetření, které je hrazené z pojištění, pokud ho indikuje genetik. Testování se provádí odebráním přibližně pěti buněk z embrya na pátý nebo šestý den jeho vývoje, které jsou poté poslány na genetickou analýzu. Výsledky jsou známy do 14 dnů a umožňují identifikovat chromozomální vady nebo vyloučit dědičné choroby. Veronika Faměrová, vedoucí IVF laboratoře ISCARE, ujišťuje, že odstranění pěti buněk z embrya jeho kvalitu neohrozí.

Info ikona
Iscare

Screening jako prevence potratů

Další metodou je genetický screening, který je zvláště užitečný u žen nad 35 let, kde vzrůstá počet embryí s náhodnými chromozomálními změnami. „Ve věku nad 35 let výrazně vzrůstá počet embryí s náhodnými změnami v počtu chromosomů, které můžeme vyloučit pomocí preimplantačního genetického screeningu. Tím urychlíme celý proces a můžeme předejít případným potratům,“ dodala Veronika Faměrová

Zájemci o doplňkové služby si na klinice ISCARE mohou také zaplatit PGT balíček laboratorních metod, které mohou zvýšit šanci na úspěšné početí. Balíček obsahuje biopsii, GERI monitoring, prodlouženou kultivaci embryí a stojí 21 900 Kč.

Měření