Přejít k hlavnímu obsahu

Naučte se meditovat podle jednoduchého návodu: Snížíte svůj stres, zlepšíte soustředění a poznáte lépe své emoce

Meditace přináší z dlouhodobého hlediska do života mnoho výhod. Pomáhá totiž výrazně snižovat stres, poznávat příčinu vašich starostí a bolestí, zlepšuje soustředění a také vám umožní lépe pracovat s vlastními emocemi. S meditací přitom může začít opravdu každý. Zkuste tento jednoduchý návod, díky kterému zvládnete meditovat i vy.

Emoční stres ovlivňuje nejen naši mysl, ale i tělo. Bolestivá záda jsou toho jasným důkazem

Stále více lidí trpí stresem, který vzniká z každodenních situací v našem životě. Stres však není jen pocit, ale také vyvolává mnoho fyzických reakcí.
svetzeny.cz

Meditace a její výhody

Během meditace se naučíte, jak věnovat pozornost dechu a kontrolovat své myšlenky, které se vás snaží od pozorování dechu vzdálit. To vám do budoucna pomůže lépe se soustředit, tříbit si myšlenky a také si díky tomu posílíte všímavost. Ačkoliv není meditace všelékem, pomůže vám poskytnout prostor ve vašem životě, pochopit vaše bolesti a také se díky ní zbavíte velké části stresu. Přitom vám k meditaci stačí jen pár minut denně na klidném místě a vaše trpělivost.

Dějí se vám špatné věci stále dokola? Zjistěte, zda není příčinou karmický dluh z minulého života

Pokud věříte v karmu, jistě víte, že každý by měl mít svou karmu v rovnováze. Možná se o to snažíte, ale přesto se vám v životě nedaří nebo se vám dějí ty samé špatné věci stále dokola. Pak může být na vině i tzv. karmický dluh, jelikož se říká, že karma přesahuje životy a vy tak můžete trpět kvůli dluhům z minulého života. Jakmile odhalíte svůj karmický dluh, můžete začít pracovat na jeho splacení.
svetzeny.cz
Info ikona
Meditace

Jak meditovat

  • Najděte si místo k sezení, které vám bude připadat klidné a tiché. Můžete si kleknout či sednout na podložku na zemi, nebo se třeba posadit na židli, ujistěte se však, že jste ve stabilní pozici, ve které chvíli vydržíte, a je vám příjemná.
  • Stanovte si časový limit. Pokud s meditací začínáte, může vám stačit k meditaci i pět nebo deset minut. Nastavte si časovač a začněte s meditací.
  • Vnímejte svůj dech. Sledujte, jak vzduch přichází a odchází z vašeho těla. Pokud se vaše mysl zatoulá k jiným myšlenkám, jednoduše se vraťte zpět k vnímání svého dechu. Někomu pomáhá mít při meditaci zavřené oči. Během meditace neodbíhejte k myšlenkám, ve kterých soudíte sami sebe, nebo ve kterých jste ztraceni. Stále se vracejte ke svému dechu a buďte k sobě laskaví.
  • Až budete cítit, že jste připraveni, jemně zvedněte hlavu a otevřete oči, pokud je máte zavřené. Udělejte si chvilku a všimněte si všech zvuků v okolí. Všímejte si toho, jak se vaše tělo cítí právě v tuto chvíli. Všímejte si svých myšlenek a emocí.
Info ikona
Meditace

Jak často meditovat

Meditace je zároveň snadná a zároveň velmi náročná. Základem úspěchu v meditaci je zavázat se, že budete meditovat opravdu každý den, i kdyby mělo jít jen o pět minut vašeho času. Dokonce bylo v jednom nedávném výzkumu od neurologa Amishi Jha zjištěno, že už 12 minut meditace po dobu 5 dnů v týdnu může ochránit a posílit vaši pozornost a soustředění.

Zaneprázdněná mysl

Meditace vám zázračně nevyčistí hlavu od nekonečného toku myšlenek, pouze vám umožní ho usměrnit a kontrolovat. Všímejte si při prvních pokusech o meditaci, jak dlouho trvalo, než vaše mysl odběhla od pozorování dechu k jiným myšlenkám, aniž byste to chtěli. Myšlenky totiž fungují na jakémsi autopilotovi, když je necháte chodit sem a tam. Mnohdy pak vaše mysl vytváří a prožívá malé příběhy, o které jste ani nestáli. Díky meditaci se naučíte převzít řízení od autopilota a své myšlenky budete ovládat. Díky tomu se budete soustředit jen na to, na co opravdu chcete. Zkusit můžete i řízené meditace, například pomocí různých aplikací na mobilní telefon.

Původ vody ovlivňuje náš organismus víc, než si myslíte. Revitalizace vody je zásadní pro vaše zdraví

Nic neovlivňuje náš organismus tak, jako voda, kterou pijeme. Ačkoliv „pitnou vodou“ označujeme vodu, která je schválená k přímé konzumaci, zároveň je k nám tato voda dovážená v plastových obalech, které nejsou dlouhodobé skladování vody optimální. Potom se stane, že tato voda našemu organismu už tolik prospěšná není. Některá řešení, jak si vodu optimalizovat, jsou vědecky nepodložená a složitá, jiná zase nefunkční, či často velmi drahá.
svetzeny.cz

Zdroje: Mindful, Insider