Přejít k hlavnímu obsahu

Jarní úklid ve skříni i ve financích

Jaro je jako stvořené pro vytváření nových návyků. Všechno rozkvétá, pučí a v nás se po zimním období probouzí chuť žít aktivně, všude uklidit, vyčistit si domov i hlavu. Do jarního úklidu můžete zahrnout i vaše finance. My vám poradíme jak.

Nedělá nám problém probrat skříň a vyhodit oblečení, které už se nám nelíbí nebo nám nesedí. S financemi často otálíme, ale není nic jednoduššího než si sepsat podrobný přehled o finančních výdajích a zamyslet se nad tím, které pro nás mají užitek či jiný přínos a které jsou zbytečné. Často zjistíme, že platíme neefektivní spoření, půjčku s vysokým úrokem nebo zbytečně vysoké náklady na aktivity, kterým se tolik nevěnujeme.

Spořit, ale výhodně
Revize našich příjmů nás může přivést k nové částce do našeho rozpočtu, s kterou jsme nepočítali. Nejlepším řešením je dát těmto financím poslání, kterého nebudeme litovat. Spořit nemusíte do prasátka nebo obálky, ale na spořicí účet, kde se vám peníze zúročí. Vytvořit si finanční rezervu by měl být cíl pro každého, kdo nechce být jednou překvapen až se rozbije pračka nebo bude potřebovat větší obnos peněz například na kauci bytu. Koneckonců uspořené peníze můžete využít i na splnění svých přání. Důležité je spořit a tohoto návyku se držet. „Ze zkušenosti vím, že většině lidí chybí ke spoření spíše pevná vůle nežli peníze. Spořit můžeme klidně stovku měsíčně, klíčová je ale pravidelnost. Podle našeho průzkumu pětina Čechů úspěšně spoří částkami 100 až 500 Kč měsíčně a další pětina 500 až 1 000 Kč,“ říká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce banky ING.

Šetřete, ale neodpírejte si radosti života
Spořit peníze ano, ale ne za každou cenu. Nemusíte chodit z práce do práce a jinak sedět doma, abyste neutratili korunu navíc. Zvolte dle svých výdajů vhodnou částku, která vám nebudete v rozpočtu chybět. „Mít osobní finance pod kontrolou je z dlouhodobého hlediska prospěšné nejen pro sebevědomí, ale také pro vědomí, že si v životě dokážeme stát za svými rozhodnutími a vypořádat se s nečekanými událostmi. Finanční rezerva přispívá také k partnerské stabilitě,“ dodává Martina Viewegová, psycholožka zaměřující se ve své praxi na poradenství v oblasti životního stylu a jeho změn, pracovních problémů a partnerských vztahů.

Spořicí účet je nejjednodušší a nejbezpečnější pomocník
Ideálním nástrojem pro pravidelné spoření je spořicí účet. Důležité je, že jsou vaše peníze úročeny lépe než na běžném účtu, jsou snadno dostupné, ale zároveň je máte oddělené od financí na běžné náklady. Bezpečně z pohodlí domova si můžete založit spořicí účet ING Konto a bezplatně využívat jeho služeb. Aktuálně banka ING nabízí výhodnou úrokovou sazbu pro nové i stávající klienty na půl roku. A to je skvělá příležitost, jak se spořením začít právě teď.