Přejít k hlavnímu obsahu

6 věcí, které musíte znát, než vám bude 30

Ne, drogy a alkohol vaše problémy nevyřeší…

Určitě jste si už několikrát za život řekla: „Kéž bych tohle neudělala!“ Jenže každá špatná zkušenost je lekce. Copak by malé dítě vědělo, že horká voda pálí, kdyby se alespoň jednou neopařilo? Chybováním si nastavujeme hranice toho, co je nám příjemné, co sneseme a co ne, a zjišťujeme, že každá hloupost má své následky. Některé životní lekce a ‚rozumy‘ byste však do třiceti měla mít za sebou. Tady jsou.

V životě můžete dělat cokoli, co chcete

Život je volba, jak žít. Za splněním snů a cílů stojí mnohdy spousta dřiny. Při troše štěstí to jen třeba netrvá tak dlouho. Stačí si pouze vše řádně promyslet, propočítat a do svých plánů vložit veškerou energii. S jejich splněním vám mohou pomoci ti, kteří mají zkušenosti s vlastním byznysem nebo potřebné know-how. Všichni úspěšní lidé se nenarodili ve zlaté kolébce. Věděla jste, že milionář Chris Gardner, o jehož životě byl natočen film Štěstí na dosah, byl kdysi bezdomovec?

Najděte si i na složité situaci něco pozitivního

Naučte se být zodpovědná za své chyby. Na každé životní situaci můžete najít něco pozitivního – třeba zkušenost. I když máte pocit, že jste vlastním přičiněním ztratila cosi cenného, příště budete vědět, že se podobně nezachováte.

Konfrontujte své problémy

Lidé, kteří své problémy řeší drogami a alkoholem, tvrdí, že jim to pomáhá zapomenout. Ale jen na dobu opojení. Zdravý způsob je problém najít a konfrontovat ho! Poté ho zkuste, ať už sama, či s pomocí blízkých, vyřešit. Obecně máme tendence brát zdraví jako samozřejmost, protože ho prostě máme. Ve skutečnosti je však vratké, závisí na našem životním stylu a zároveň je tím nejdůležitějším, co máme.

Buďte (trochu) sobecká

Bill Cosby kdysi řekl: „Neznám klíč k úspěchu, avšak snaha zalíbit se každému je cesta k záhubě.“ Asertivita se vyplácí. Pokud máte pocit, že někdo zneužívá vaší dobroty k naplnění vlastních sobeckých potřeb, ať už vědomě, či nikoliv, zarazte to. Naučte se říct ne.

Odejděte ze vztahu, který vám nevyhovuje

Ten pocit, kdy nemyslíte na nic jiného než na něj. Usínáte s ním, chcete ho, a když ho vidíte, vaše srdce se roztluče. Podobné pocity bývají jen na začátku vztahu, to ale neznamená, že láska nemůže trvat věčně. Pokud vám však vztah dlouhodobě spíš bere, než aby dával, musíte si promyslet, jestli vám stojí za to zůstat. I v případě, že láska bezdůvodně vyprchala, je fér vztah opustit. Ostatně, jak by vám bylo, kdyby role byla obrácená?

Buďte spokojená sama se sebou

Neporovnávejte se s neporovnatelným, ale s lidmi, kteří mají stejné příležitosti, stejný věk a stejné schopnosti. S příliš vysokými nároky vyvíjíte na sebe samu obrovský nátlak. Řekněte si, kde jste chtěla před pěti lety být a zda jste svůj cíl splnila.

A teď už víte, proč se říká, že život začíná ve třiceti! :)