Přejít k hlavnímu obsahu

Sezona vykrádání chat začala: 5 rad, jak se chránit

Vloni způsobili nezvaní hosté majitelům chat a chalup škody za téměř 90 milionů korun a 70 % případů se policii nepodařilo objasnit. Letos to určitě nebude lepší!

Podzimní a zimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. Nezvaní hosté využívají nepřítomnosti majitelů nejen ke krádežím – často si z jejich víkendového sídla zároveň udělají noclehárnu nebo feťácké doupě. „Chatařům tak nezpůsobí jen materiální škody, ale hlavně jim nabourají pocit soukromí, což je pro řadu lidí stejně zásadní faktor jako újmy na majetku. Ztrátu intimity obývaného prostoru bohužel nevyřeší žádná pojistka. S nepříjemným pocitem, že někdo cizí chatu obýval, se lidé vyrovnávají těžko,“ říká odborník na zabezpečení nemovitostí Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT, který nám poradil, jak svůj majetek chránit.

1. Nenechávejte na chatách a chalupách žádné cennosti. Elektroniku, finanční hotovost, šperky, drahé nástroje apod. je lepší co nejdříve převézt na bezpečnější místo. Neodkládejte stěhování z týdne na týden!

2. V okolí chaty nenechávejte trubky, nářadí a jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí.

3. Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat.

4. Před odjezdem překontrolujte, zda jste zavřeli okna, kudy zloději velmi často vnikají. Pokud nemáte pevné okenice nebo mříže, účinné, rychlé, a přitom finančně dostupné řešení představují bezpečnostní fólie, které zloději znesnadňují vniknutí do chaty a brání v násilném rozbití skla. „Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy zůstávají v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná,“ říká Ivan Pavlíček.

mala_fotka_copy_copy_copy_copy_copy5. Vzdálený dohled nad chatou či chalupou umožňují kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události v objektu i bezprostředním okolí. Pokud už dojde k vloupání, přispívají nejen ke snadnější identifikaci pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, k nimž došlo v uplynulých dnech či týdnech. Více informací o zabezpečení nemovitostí najdete na next.cz.

Foto: Depositphotos (1), Next (1)