Přejít k hlavnímu obsahu

Životní příběh Medy Mládkové v divadelní hře!

Info ikona
Meda Mládková

Meda Mládková je žijící legenda, která 8.9. oslavila 101. narozeniny! Znáte její životní příběh a zajímavosti v něm? V našem článku se toho o ní mnoho dozvíte a divadlo Kampa vám přináší její celý životní příběh ve hře, která vám vyrazí dech!

Meda Mládková (* 8. září 1919 Zákupy, roz. Marie Sokolová) je historička umění, sběratelka, mecenáška, zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa.

Info ikona
Meda Mládková

Po skončení druhé světové války, kterou strávila částečně v zahraničí, vystudovala ve Švýcarsku ekonomii. Po komunistickém puči se odmítla vrátit do Československa a zůstala v cizině. V Paříži, kde v padesátých letech žila, provozovala české nakladatelství Editions Sokolova (například vydala vůbec první samostatnou monografii malířky Toyen) a zároveň vystudovala dějiny umění. Ve francouzské metropoli se seznámila s malířem českého původu Františkem Kupkou, jehož díla začala intenzivně sbírat, a s Janem Mládkem, jedním ze zakladatelů Mezinárodního měnového fondu, se kterým uzavřela manželství. V roce 1960 se přestěhovala do Washingtonu.

Život v Americe

Dům ve Washingtonu byl otevřený celé řadě významných osobností – jak původem z Československa (Ferdinand Peroutka s chotí, Jiří Voskovec a další) a střední Evropy, tak představitelům kulturního a politického života z USA (mj. Madeleine Albrightová). Při svých návštěvách v Americe u Mládkových pobýval kupříkladu legendární spisovatel Bohumil Hrabal nebo pozdější prezident Václav Havel.

Ve Washingtonu se Meda mj. věnovala komplexní rekonstrukci velkých vil – rodinných domů, které podle svých návrhů celkově renovovala včetně nastavení vnitřního provozu a vybavení nábytkem a dekoracemi či uměleckými díly.

Podpora umělců

Od roku 1967 jezdila Meda Mládková do Československa a pravidelnou sběratelskou činností podporovala umělce, kteří nemohli svobodně vystavovat. Tato sbírka je základem dnešního Musea Kampa, které založila po svém návratu do Čech po sametové revoluci v roce 1989. O Medě Mládkové byla krom jiných děl připravena také divadelní hra. Toto divadelní představení pojednává o jejím životě od jejích 14 let do současnosti. Je také ale vyprávěním o historii 20. století z pohledu ženy, která si vždy našla cestu ke svobodě a splnění vlastních cílů. 

Poslední představení se hraje 15. září 

Před podzimním spánkem této nově vznikající scény čeká diváky ještě několik představení. Hraje se do 15. září. Lístky jsou ještě k sehnání a tak stále máte šanci představení vidět. V hlavní roli se stříhá Tereza Ramba a Pavla Beretová. Obě svou Medu ztvárňují svým charakteristickým způsobem a doplňují je neméně zvučná jména jako je Dana Bartulková, Vanda Chaloupková, Lukáš Příkazský, Matouš Ruml, Václav Krátký, Rozálie Havelková, Daniel Šváb, Daniel Rous, Stanislava Jachnická nebo Denny Ratajský. 

Režii se ujala Adéla Stodolová Laštovková, která tvoří již zaběhnutý tandem s producentkou a scénáristkou Danielou Sodomovou. Mimo jiné bude mít v říjnu premiéru jejich další počin v Městském divadle v Mladé Boleslavy s názvem 1000 tváří Adiny. 

Výhodou letní scény je fakt, že diváci nemusí mít roušky a nehrozí ani jiná omezení. Užijte si tak poslední záchvěv léta a fantasticky ztvárněný život Medy, která 8. září 2020 oslaví dokonce své 101. narozeniny!