Přejít k hlavnímu obsahu

Šest věcí, kterých byste se před létem měli zbavit

Info ikona
léto

Možná vás to ani nenapadne, ale jsou věci, kterých byste se měli zbavit nebo je alespoň uklidit. Připavte sebe i svůj domov na léto 2022.

Zimní oblečení

Máte oblečení, které celou zimu jen leželo ve skříni a které jste na sobě nikdy neměli? Pak to s největší pravděpodobností neuděláte ani příští zimu. Proto stojí za to zbavit se všech takových věcí ve skříni, abyste uvolnili místo na hezké letní oblečení. Mimochodem, oblečení s hedvábím, peřím nebo kůží je zvláště náchylné na moly. Pokud je tedy nechcete likvidovat, skladujte je dobře zabalené na suchém místě.

Čistící hadry

Pravidelné čištění shromažďuje v čisticích houbičkách a hadrech nespočet bakterií. Úklidové náčiní se doporučuje vyměnit alespoň jednou za měsíc nebo důkladně vyprat na 90 stupňů v pračce. Nejpozději začátkem léta je ale čas všechny staré hadry kompletně vyměnit.

Popraskaná zemina

Venku se otepluje a my se těšíme, až si na balkón nebo záhon vysadíme nové rostliny. Jak praktické, že zbyla stará zemina z loňského roku. Ale pozor: Může se stát, že půda přes zimu nasbírala vlhkost a v důsledku toho se vytvořila plíseň. Škodí to nejen našemu zdraví, ale i rostlinám. Pro jistotu vyhoďte starou zeminu a kupte si v zahradním centru nové balení. 

Dřevo

Pokud vlastníte krb, pravděpodobně máte ve sklepě nebo v obývacím pokoji uskladněno ještě nějaké dřevo. To je praktické v zimě, protože ho máte vždy po ruce, jakmile si budete chtít zatopit. V létě se však doporučuje opatrnost. Protože dřevo je ideální živnou půdou pro veškerou havěť, jako jsou brouci, pavouci a hlodavci. Bohužel nezůstanou jenom v obýváku, takže dřevo buď zlikvidujte, nebo přes léto uskladněte venku.

Plastové hračky

Než si vaše děti zase budou hrát s formičkami nebo jinými plastovými hračkami venku, hračky důkladně zkontrolujte. Zejména pokud byly věci přes zimu venku, může se stát, že plast praskl. To může znamenat mnoho nebezpečných ostrých hran, o které se děti mohou zranit. Rozbité hračky je nejlepší ihned zlikvidovat.

Opalovací krém s prošlou expirací

Ochrana před sluncem by měla dělat především jednu věc: chránit naši pokožku před UV zářením. Opalovací krémy však časem ztrácejí účinnost, proto je vhodné starší krémy vyřadit. Běžně má opalovací krém životnost kolem tří let. Před opětovným opalováním zkontrolujte datum spotřeby, abyste se ujistili, že ochrana stále existuje.

Zdroj: InStyle