Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle se stane, pokud necháte zavřená dvířka pračky

Vyperete, vyndáte prádlo, vytřete pračku a zavřete dvířka? Možná byste si měli rozmyslet, zda to tak budete dělat i nadále. Prozradíme vám, proč to rozhodně není dobrý nápad.

Ať už z důvodu prostoru nebo jednoduše ze zvyku: mnoho lidí zavře dvířka pračky poté, co vytáhnou prádlo z bubnu. Ale z dlouhodobého hlediska to není dobrý nápad. Proč? Protože poškozujete pračku a každý z nás nesnáší, když se v nenadálých výdajích objeví položka pračka.

Problém: Když jsou dvířka pračky zavřená, vlhkost v pračce nemůže unikat a odpařovat se. To může vést k tvorbě biofilmů, které podporují tvorbu a reprodukci bakterií.

Výsledek: Stroj (a dlouhodobě i vaše prádlo) páchne zatuchle a také existuje riziko tvorby plísní. Jak dlouho by tedy dvířka měly zůstat otevřené?

Info ikona
pračka

Doporučujeme proto ponechat dvířka pračky otevřená co nejdéle, nejméně však hodinu po ukončení pracího cyklu. Tip pro vás: To platí také pro zásuvku na prací prostředky, kterou byste určitě měli vytáhnout a nechat uschnout, protože i zde může vlhkost podporovat tvorbu plísní. Kromě toho byste měli pravidelně vyjímat zásuvku na prací prostředky (u některých modelů je nutné stisknout zámek) a opláchnout ji pod tekoucí teplou vodou, abyste odstranili veškeré nahromaděné zbytky pracího prostředku. Díky těmto tipům prodlužuje životnost pračky i o několik let!