Přejít k hlavnímu obsahu

Zapomínání, ale i zmatenost už po 60. roce: Obávaný Alzheimer, stáří nebo jen stres? Při neobvyklých příznacích zpozorněte

Každý z nás občas něco zapomene. A čím jsme starší, tím to bývá častější. Jenže zatímco některé poruchy paměti jsou normální, jiné mohou být příznakem obávané Alzheimerovy choroby. Kdy je potřeba zpozornět a pro jistotu zajít na vyšetření?

Taky si někdy říkáte, jestli je normální, že si nemůžete vzpomenout třeba na jméno spolužačky, s níž jste seděli v lavici? Nebo se vrátíte z obchodu bez něčeho, pro co jste původně šli? Podle odborníků to bývá přesně ten případ zapomínání, které je zapříčiněno tím, že toho máme zkrátka moc. Žijeme v neustálé stresu, který vede k tomu, že jsme roztržití a nesoustředění a nevěnujeme pozornost detailům. Naopak je potřeba zpozornět, když víte naprosto přesně, co jste kdysi obědvali na svatbě, ale bohužel netušíte, co jste měli na talíři dneska v poledne. Zhoršující se krátkodobá paměť bývá zpravidla jedním z prvních příznaků, kterými se Alzheimerova nemoc pomalu hlásí.

 

Studie dokazuje, že střevní nerovnováha zásadně ovlivňuje zdraví člověka: Hrozí vám vznik obezity nebo rakoviny

Střevní mikroflóra, jinak také střevní mikrobiota, je komplexní společenství mikroorganismů, které se nachází v lidském trávicím traktu. Jedná se především o bakterie, ale ve svém těle naleznete i další mikroorganismy, jako jsou viry, kvasinky a paraziti. Tato mikroflóra hraje zásadní roli ve zdraví člověka a její nerovnováha může ovlivnit riziko obezity a rakoviny.
svetzeny.cz

Poznejte nepřítele

Když to velmi zjednodušíme, podstatou Alzheimerovi nemoci je postupné poškozování mozkových nervových buněk a jejich spojení. Kvůli tomu dochází k vymazávání paměťových stop v mozku a rozvoji demence. Člověk se pak pomalu mění v úplně jinou bytost, která přestane žít v realitě a skončí nakonec zcela odkázána na pomoc svého okolí.

„Alzheimerova nemoc je věkově vázané onemocnění. Čím jsme starší, tím se riziko zvětšuje. Právě proto je důležité nepodceňovat ve věku 60-65 let poruchy paměti,“ říká neurolog doc.MUDr. Robert Rusina, Ph.D. Bohužel však není výjimkou, že nemoc postihuje i mladší ročníky. Na vině je kromě genetiky i náš životní styl a některá onemocnění, mezi něž patří například cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak či deprese. Negativně působí samozřejmě i kouření a nedostatek pohybu.

Afázie: zákeřná nemoc, která postihla Bruce Willise. Umí přerušit komunikaci člověka se světem. Postihuje až 40 % lidí po mozkové příhodě

Možná jste také zaregistrovali zprávu, že slavný hollywoodský herec Bruce Willis opouští svou hereckou kariéru kvůli afázii. Díky tomu se rozšířilo povědomí lidí o této méně známé mozkové poruše, kvůli které lidé přicházejí o schopnost komunikace. Co afázii vlastně způsobuje?
svetzeny.cz

Kdy je potřeba zpozornět

Často si člověk neuvědomuje, že se něco děje přímo s ním, ale vidí příznaky nemoci na lidech ve svém okolí, kteří se začnou chovat „divně“. Co je na jejich chování jiné? 

  • Ztratí schopnost dělat věci, které dříve uměli. Například nejsou schopni zapnout konvici a uvařit si vodu.
  • Často hledají věci a pak je najdou tam, kam vůbec nepatří. Dají třeba brýle do mikrovlnky.
  • Jsou bezradní i v běžných situacích a mají problém se rozhodovat.
  • Během hovoru jim vypadávají slova, někdy jejich věty vůbec nedávají smysl.
  • Ztrácejí zájem o své okolí, ale také o oblíbené činnosti.
  • Jsou neobratní, chodí pomalu a často zakopávají.
  • Mívají poruchy se spánkem. Přes den například hodně spí a v noci se často budí a zmateně chodí po bytě.

Atopický ekzém: Zkuste léčbu bez kortikoidů. Existuje řada přírodních způsobů, které dokáží zázraky

Přestože na výzkum této rozšířené kožní nemoci byly vynaloženy už obrovské finanční prostředky, stále na ni neexistuje lék. Přitom atopickým ekzémem trpí jen v Evropě zhruba 20 % populace. Nechce se vám stále dokola řešit nemoc pomocí kortikoidů? Vyzkoušejte přírodní prostředky.
svetzeny.cz

Nemoc se dá zpomalit

Alzheimer se bohužel řadí k chorobám, na které ještě vědci nemají lék. Pokud se ale nemoc včas diagnostikuje, dá se výrazně zpomalit, což člověku prodlouží kvalitu života. Odhodlat se jít k lékaři, bývá někdy těžké. Ale pro klid v duši je potřeba podívat se pravdě do očí a udělat první krok. Tím je návštěva praktického lékaře, který provede první vyšetření, jež probíhá formou testu. Jestliže se vám (nebo vašim blízkým) nechce nikam do ordinace, můžete se nechat otestovat v některém z konzultačních center vybraných lékáren. Konzultace zahrnuje rozhovor a test paměti. Na konci testu lékárník seznámí pacienta i doprovod s výsledky a doporučí další postup případně i návštěvu konkrétního lékaře.

 

Zdroj článku