Přejít k hlavnímu obsahu

Tenhle zázrak se stane s vaším tělem, když budete jíst jedno vejce denně

Vejce patří mezi základní suroviny každé kuchyně. Používáme ho především při vaření a pečení, ale často se jeho konzumaci se strachem o zvýšený cholesterol zbytečně vyhýbáme. Zapomeňte na mýty, vejce totiž mají pro tělo mnoho zdravotních benefitů. Dopřejte si každý den alespoň jedno vejce a brzy to poznáte na svém zdraví i kráse.

Vajíčka patří mezi potraviny, které obsahují nejvíce živin. Podle studií jsou bohatým zdrojem proteinů, vápníku, vitamínů a minerálů. Vaječné žloutky sice obsahují velký podíl cholesterolu, podle aktuálních studií ovšem jejich častá konzumace nepřispívá ke zvyšování cholesterolu v krvi. Potvrzuje to i hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová: „Pokud jde o zdravou výživu, vejce byla odborníky dlouhou dobu považována za tabu. A to hlavně kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Než si obhájila své místo mezi doporučovanými, nutričně hodnotnými potravinami, muselo proběhnout několik vědeckých studií a výzkumů. Ty následně potvrdily, že konzumace vajec nemá žádný vliv na hladiny krevního cholesterolu nebo riziko onemocnění srdečními chorobami. Obavy o zdraví je tak možné vypustit.“ Pokud tedy chcete udělat něco zdravého pro své tělo, zařaďte vejce do svého každodenního jídelníčku.

Ověřeno odborníkem: Cholesterol můžete snížit i bez léků. Lékaři radí tučné ryby a další potraviny

Zvýšená hladina cholesterolu trápí mnoho lidí. Tento problém není radno podceňovat, protože může postupně vést k srdečně cévním onemocněním. Zásadní vliv má přitom naše životospráva. Než začnete polykat pilulky, zkuste upravit jídelníček.
svetzeny.cz

Dejte si vejce ke snídani

Nejdůležitějším jídlem dne je bezesporu snídaně. Proto by měla být co nejvíce výživná a nutričně vyvážená. Je dobře známo, že snídaně má výrazný vliv na tělesnou váhu, umí nastartovat metabolismus a tím i vyšší spalování tuků. Mezi ideální suroviny, které byste měli zařadit do svého ranního jídelníčku, jsou právě vejce, ať už vařené nebo smažené. Obsahují velké množství bílkovin a také vápník, fosfor, draslík, zinek a železo, tedy samé prospěšné látky. Pokud vejce navíc doplníte čerstvou zeleninou a celozrnným pečivem, dopřejete si tu nejlepší snídani, která vám dodá energii na celý den.

Vaše pokožka i vlasy vám poděkují

Vejce ale není dobré jen pro doplnění energie. Pokud toužíte po zdravě vypadající pleti a krásně lesklých a pevných vlasech, i v tomto případě vám pomůže pravidelná konzumace vajec. Vajíčka kromě uvedených minerálů obsahují také karotenoid lutein, vitamin B5, B7 – neboli biotin a vitamin B12. Tedy vše, co potřebujete k posílení vlasů a kůže. Lutein je nutný pro zdraví očí. Tento antioxidant chrání oči před poškozením slunečním zářením a jeho dostatečné množství v těle působí preventivně také proti slepotě a vzniku šedého zákalu.

V kolika letech začíná stáří. Nenápadné příznaky, které značí, že se stáří týká i vás

Generace X překračuje hranice padesátky a přesto se nebojí žít život trochu jinak, než bylo normální u předchozích generací. Padesátka již není pro nikoho známkou staroby. Lidé bývají v tomto věku hodně aktivní, cestují, budují svou kariéru, a stále jsou na ně kladeny vysoké nároky. Jenže biologické hodiny nezpomalují. Jak poznáte, že už se stáří týká také vás?
svetzeny.cz

Vejce mozek udrží ve špičkové kondici

Také se vám stává, že si během dne nemůžete na něco vzpomenout? Pravděpodobně je to v důsledku nedostatečného množství cholinu v těle. Cholin je spojován se správnou funkcí mozku. Při jeho nedostatku se objevuje právě zapomětlivost, bolesti hlavy a vzniká i riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Jenže kde cholin najít? Hádáte správně. Právě vaječný žloutek je nejbohatším zdrojem cholinu. To, že byste měli konzumovat nejen bílek, ale i žloutek, potvrzuje i specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková „Žloutky sice obsahují cholesterol, ale obsahují také velké spousty superživin, které nám prospívají, a to právě často i našim cévám. Navíc dnes už víme, že naprostou většinu cholesterolu si tvoří naše tělo samo. A také, že není ani tak problematický cholesterol z kvalitních základních potravin, ale z chemicky vyráběných.“

Zdroj článku