Přejít k hlavnímu obsahu

Pupínky po čtyřicítce: Dermatoložka radí, jak se jich zbavit z pohodlí domova

Puberta je pro vás dávnou historií, ale přesto se vám občas tvoří projevy akné? Nejste v tom sama. Tyto problémy trápí v dospělosti mnoho žen. Dokonce i těch, které procházejí menopauzou. Jaké je řešení a dá se vzniku pupínků předcházet?

„Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz. Ačkoli se má za to, že se týká hlavně dospívajících, je fakt, že 15 % pacientů jím trpí i v dospělosti. Jeho podstatou je zvýšená produkce kožního mazu v mazových žlázách. Dochází k množení bakterií Corynebacterium acné, vzniká zánět a tím bolestivé a hmatné projevy,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová.

Rozdíly jsou v projevech akné

Podstata tvorby pupínků a dalších projevů akné je sice v každém věku stejná, ale rozdíly přeci jen patrné jsou. Zatímco v pubertě se tvoří nejvíce pupínků a černých teček nebo-li komedonů v oblasti T-zóny a na tvářích, ve vyšším věku, například v období menopauzy, bývají zejména na bradě, na čele v blízkosti vlasové hranice, na hranách dolních čelistí a někdy i na krku.

Často se děje to, že máte v podstatě čistou pleť, na které se najednou utvoří jeden nebo více bolestivých a hlubokých projevů. Jaké jsou příčiny?

V hlavní roli hormony

Hormonální změny stojí za vznikem akné nejčastěji. Hormony řídí prakticky všechny funkce našeho těla, takže asi není překvapením, že souvisejí i s tvorbou akné. V pubertě jsou hormonální změny naprosto zřejmé, stejně tak i v těhotenství, kdy se akné také velmi často vyskytuje. Ženy často zaznamenají výskyt pupínků v době před menstruací a bohužel jich nejsou ušetřeny ani v menopauze, kdy dochází ke kolísání hormonální hladiny také.

Ženy poznají nedostatek vitaminu D podle tohoto neobvyklého znamení. Týká se i vás?

Dostatek vitaminu D je důležitý z mnoha různých hledisek. Podílí se na mnoha životně důležitých funkcích v těle, bez kterých bychom jednoduše nemohli fungovat. I přes to nedostatkem tohoto vitaminu trpí téměř 60% lidské populace. Příznaky jeho nedostatku jsou různé, ovšem jeden je velmi neobvyklý a trpí jím hlavně ženy. A který to je?
svetzeny.cz

Příčinou akné bývá i stres

Negativně působí zejména chronický stres, kterému je dnes vystaveno mnoho z nás. Kvůli němu stoupá v krvi hladina stresových hormonů, například kortizolu, jež způsobuje nadměrnou produkci kožního mazu. Navíc stres snižuje množství kyseliny hyaluronové v pleti, takže dochází k jejímu vysychání. Na to pak pokožka odpovídá tak, že opět zvyšuje produkci mazu. Kromě výše uvedených faktorů se na vzniku akné podílí také nesprávná životospráva.

Dá se akné předejít?

Podle odborníků se tvorbě projevů akné úplně předejít nedá, zejména pokud je příčinou hormonální nerovnováha. Řešením je ale navštívit dermatologa nebo gynekologa, který může po posouzení vašeho zdravotního stavu nasadit hormonální léčbu.

Ke zlepšení ale můžete přispět tím, že se budete snažit eliminovat stres, vyhnete se přemíry smažených a sladkých jídel, alkoholu a cigaret. Dbejte na důsledné čištění pleti a také na to, aby měla dostatek hydratace.

Pupínky nemačkejte, ale ošetřete

Pokud se budete snažit pupíky mačkat ve snaze se jich co nejrychleji zbavit, koledujete si o naprostý opak. Nejen, že se bude postižené místo mnohem hůře hojit, ale ještě hrozí,  že si zánět roznesete. Raději pupínek ošetřete lokálním přípravkem proti akné. Nabízejí je různé kosmetické značky a seženete je v drogeriích i v lékárnách. Pomohou i přírodní produkty. Ideální je například tea tree olejíček

Odborníci radí, jak se vyrovnat s menopauzou: Za volně prodejné léky zbytečně neutrácejte

Menopauza dříve nebo později čeká na každou ženu a přináší s sebou celou řadu fyziologických i psychických změn, přičemž některé opravdu nemusí být vůbec příjemné. Dokážete včas rozpoznat i její neobvyklé příznaky? Odborníci radí, jak se s menopauzou vyrovnat.
svetzeny.cz

Jak se zbavit jizev po akné?

Po projevech akné někdy zůstanou na pleti vidět jizvičky. Zbavit se jich je možné, když navštívíte dermatologa. „Ideální je pro odstranění jizviček kombinovat více metod. Jediný krok většinou nestačí. Je potřeba působit nejen povrchově, ale také do hloubky. Ke každému přistupujeme individuálně dle typu jizev, dále je potřeba také myslet na pozánětlivé pigmentace, které jsou často přítomny. Je potřeba vytvořit protokol ošetření. Používáme různé laserové přístroje dle typu jizev a současně kombinujeme plazmaterapii nebo aplikaci kyseliny hyaluronové. Je nutné si uvědomit, že většinou nestačí jen jedno ošetření, pro větší efekt je potřeba zákrok opakovat,“ vysvětluje MUDr. Lucie Jarešová.

Zdroj článku