Přejít k hlavnímu obsahu

Neskladujte léky v koupelně, radí odbornice. Železo užívejte nalačno, hořčík ráno, doplňky s jídlem. Vliv má denní doba, strava i aktivita

Součástí snad každé domácnosti je běžně lékárnička se základními léky, vitamíny či doplňky stravy. Aby si tyto produkty zachovaly své vlastnosti a mohly být tak pro tělo prospěšné, je nutné je nejen správně užívat, ale i skladovat. Musí být léky uchovávány v lednici? Kdy užívat vitamíny? A čím zapíjet doplňky stravy? Na to jsme se zeptali odborníků.

Na trhu se objevuje mnoho různých léků a potravinových doplňků v různých formách a s odlišným složením, a tomu je nutné přizpůsobit i jejich skladování. Nejvhodnější způsob skladování je uveden výrobcem na obalu a při jeho nedodržení může dojít ke znehodnocení účinných látek. Současně má zásadní vliv na účinnost léků, vitamínů a doplňků stravy načasování a způsob jejich užívání.

Jak léky, vitaminy a doplňky stravy skladovat?

"Nejčastěji používanou skladovací teplotou je teplota pokojová. Velká část tablet, tobolek, zásypů, čípků, mastí, krémů, past i roztoků, suspenzí nebo emulzí je skladována právě do 25°C. Pokud by byly čípky, případně masti, vystaveny teplotám vyšším (např. za oknem automobilu), může dojít ke změně jejich konzistence (roztátí čípků, ztekucení mastí). Vyšší teploty samozřejmě mohou urychlit rozklad účinné látky a léčivý přípravek by byl méně účinný, případně neúčinný. Pokud se nedaří dosáhnout maximálních „magických“ 25°C, krátkodobé vystavení teplotám vyšším by vadit příliš nemělo. To se týká především přípravků charakteru tablet, kapslí nebo rozpustných sáčků," uvádí web Lékárnické kapky.cz. A s tím souhlasí i odborníci.

Mohlo by se vám líbit

Váš metabolismus nastartuje zdravá snídaně. Záleží ale na jedné překvapivé věci

To, jakou si dáte po ránu snídani, může ovlivnit vaši energii, náladu i schopnost soustředění na dlouhé hodiny dopředu. A pokud se snažíte zhubnout, zrychlit váš metabolismus nebo zlepšit své trávení, za žádných okolností byste neměli vynechat zdravou snídani. Jenže není snídaně jako snídaně. Záleží totiž nejen na tom, co sníte, ale i to, jakou má snídaně teplotu.
svetzeny.cz

"Nejčastěji je léky a doplňky stravy doporučeno skladovat při pokojové teplotě, tzn. v rozmezí 15–25 °C. I krátkodobé překročení této teplotní hranice by nemělo znamenat újmu. Pozor ale u jiných lékových forem, třeba u čípků, které již při dlouhodobější vyšší teplotě mění konzistenci. Část přípravků vyžaduje skladování v chladničce v rozmezí teplot 2–8 °C, což je vždy uvedeno na jejich obale a v příbalovém letáku," říká PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint. A dodává, že vedle optimální teploty skladování je doporučené uchovávat lék v originálním obalu, tedy blistru, dávkovači či lahvičce, které jsou pro konkrétní produkt zvoleny jako optimální, a chrání jej například proti vlhkosti a světlu. Vhodné je i uschovávání samotného obalu přípravku včetně příbalového letáku, který obsahuje řadu nezbytných informací.

Veškeré přípravky by měly být skladovány v suchu, tzn. nevhodnou místností pro skladování je určitě koupelna, kde je i ve skříňkách nadměrné vlhko, nebo nevětrané prostory s kolísavými teplotami. V žádném případě by neměly být léky, vitamíny i doplňky stravy vystavené přímému slunci. A je důležité místo uchování zvolit mimo dosah malých dětí či domácích mazlíčků.

Co s prošlými léky? 

Všichni asi víte, že nespotřebované léky, ale i doplňky stravy by měly být vráceny do lékárny, která se postará o jejich adekvátní ekologickou likvidaci prostřednictvím specializovaných firem. Kolik z nás to ale dělá? "Staré léky nemusí být jen neúčinné, ale i vyloženě zdraví škodlivé. Otevřené léky ztrácí sterilitu, což je nebezpečné třeba u očních kapek. Do tablet se může dostat vlhkost, do starých mastí bakterie i plísně," uvádí na svých stránkách lékárna Benu.

Mohlo by se vám líbit

Jak si správně vybrat vitamíny a doplňky stravy? Rozdíly mohou být zásadní, říká doktorka farmacie

Vitamíny a doplňky stravy se stávají běžnou součástí našich životů. Na trhu jich však najdeme nepřeberné množství, a ne všechny splňují očekávanou kvalitu. Jak se v této džungli orientovat? Podle odbornice, farmaceutky, je klíčové zaměřit se na dva hlavní faktory. Jsou jimi důvěryhodnost výrobce a způsob zpracování účinných látek.
svetzeny.cz

Jak a kdy užívat léky, vitamíny a doplňky stravy

"U léků na předpis se prioritně řídíme doporučením ošetřujícího lékaře, který zná zdravotní stav svých pacientů nejlépe. U volně prodejných léků, vitamínů či doplňků stravy je pak nejvhodnější využít poradenství farmaceutů v lékárnách, kteří navíc se souhlasem zákazníka mohou nahlédnout přes systém e-receptu do databáze léků, které užívá. Množství podrobných informací je samozřejmě obsaženo v každém příbalovém letáku jednotlivých přípravků, případně alespoň ty základní jsou uvedeny na obalu produktu," doplňuje Hana Chudobová.

1. Na účinnost má vliv denní doba, strava, ale i aktivita během dne

U doplňků stravy a vitamínů nezáleží jen na výběru kvalitního doplňku stravy, ale také jeho správném užívání. Na jejich účinnost má vliv denní doba, strava, ale i aktivita během dne. Vitamíny rozpustné v tucích jako je třeba A, D či vitamín K bychom vždy měli konzumovat s jídlem obsahujícím tuky, tedy s obědem či večeří. Naopak třeba železo je vhodné konzumovat vždy na lačno. Vitamín C zase zapíjet velkou sklenicí vody. Hořčík malát, který je energizující, by měl být konzumován ráno nebo dopoledne, oproti tomu hořčík bisglycinát, který má zklidňující účinky, je ideální brát večer. Večer je také vhodné užívat zinek, který je mimo jiné vhodný pro regeneraci. Speciální kategorii potom tvoří doplňky stravy určené například pro sportovce a jejich užívání souvisí s tréninkovým plánem, jak říká odbornice.

Čtěte také: Jak mám jíst, abych nepřibrala? Zhubnout lze v každém věku, poradí vám nutriční expertky

Do pořadu Na kafeečko webu Lifee.cz tentokrát zavítaly obezitoložka Dita Pichlerová a spisovatelka Karolína Ponocná Kamberská, které zde promluvily o společné knize Gurmánkou navždy, kde obě sdílí své zkušenosti s hubnutím po padesátce.

2. Nutné je zapíjet vodou, na alkohol zapomeňte

Léky i doplňky stravy bychom měli zapíjet vždy pouze vodou a nikdy je nekombinovat s alkoholem. Minerály jako jsou hořčík, zinek či železo by se neměly v trávicím traktu potkat s mléčnými výrobky. To se také týká některých antibiotik či přípravků na osteoporózu. Pozor také na citrusové nápoje nebo ovocné a zeleninové šťávy, varuje PharmDr. Hana Chudobová. Vstřebávání části doplňků stravy snižuje káva, zelený nebo ibiškový čaj či kolové nápoje.

3. Pozor na kombinace

Pokud vás zajímá, zda může uškodit i špatná kombinace léků, pak je to správná otázka. Kombinace více léků vede často k nežádoucím účinkům různé intenzity. Proto je vhodné, aby ošetřující lékař, klinický farmaceut nebo vydávající lékárník měl přehled o všech přípravcích, které pacient užívá, a mohl tak maximálně eliminovat nechtěné a zdraví poškozující vedlejší účinky léčiv. I když stoprocentně se tomu bohužel nedá vždy vyhnout. "V každém příbalovém letáku jsou proto uživatelé upozorňováni na možné nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky léčiv a pokud k nim dojde, je zapotřebí o tom informovat lékaře. Situace je obvykle řešitelná předepsáním jiného léku s obdobným účinkem," říká Hana Chudobová.

Mohlo by se vám líbit

Víte, co udělá s vaším tělem jedno jablko denně? Vyzkoušejte to, jablko je zásobárnou vlákniny

Možná to zní jako klišé, ale věřte, že obyčejné jablko, které stojí pár korun, dokáže s vaším tělem hotové divy. Žádné drahé superpotraviny ani módní diety – tohle šťavnaté ovoce máte na dosah ruky a skrývá v sobě vlákninu a další zdraví prospěšné látky. Víte, co udělá s vaším tělem jedno jablko denně? Vyzkoušejte to, jablko je totiž jako "vlákninová bomba"!
svetzeny.cz

Některé vitamíny a doplňky stravy je vhodné užívat společně a užitečných doporučení existují desítky. "Například při užívání vitamínu D3 a K2, ideálně ještě s Omega-3 dochází k synergii a jejich kombinace přispívá ke zlepšení činnosti srdce a podpoře imunitního systému. Vitamín B6 zase napomáhá vstřebávání hořčíku, vitamín C je vhodné konzumovat s železem apod. Oproti tomu by se neměl současně kombinovat třeba vápník s hořčíkem, které mají obdobný mechanismus vstřebávání. V tomto případě stačí několikahodinová pauza mezi užitím jednoho a druhého přípravku. Jindy by se ale měly některé přípravky vysadit. Třeba Vitamín K, který je důležitý pro srážlivost krve, by se neměl užívat s léky, které naopak mají srážlivost krve z různých důvodů přechodně snížit," končí odbornice.

Ačkoliv vitamíny a doplňky stravy najdete v regálech každého supermarketu, stejně jako volně prodejné léky se je vyplatí nakupovat u odborníků, tedy především v lékárnách a jejich specializovaných e-shopech. Ti si ohlídají nejen potřebnou kvalitu, ale současně dají zákazníkovi nejlepší doporučení ohledně užívání a skladování.

Jednu misku denně. Tato levná superpotravina posílí vaší imunitu a usnadní hubnutí 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit