Přejít k hlavnímu obsahu

Jarní únava není lenost: Zda postihla i vás, může odhalit jednoduchý test. Pak je důležité doplnit, co tělu chybí

Zatímco příroda se začíná pomalu probouzet a sluneční paprsky nabírají s koncem zimy na síle, u mnoha z nás je tomu opačně. Nejčastěji se potýkáme s pocity vyčerpání a nedostatkem energie, které jsou následkem dlouhé zimy. Jarní únava se přitom týká mnoha lidí, kterým může komplikovat život. Jarní únava přitom není lenost a rozhodně by s ní neměla být zaměňována. Zda postihla i vás, může odhalit jednoduchý test, který vám pomůže i v tom, jaké prvky a živiny je důležité doplnit, aby se tělo zase probralo.

Podle odborníků ovlivňuje jarní únava až 70 % české populace s tím, že se s ní potýkají především ženy. Jejími příznaky však nejsou jen pocity únavy, vyčerpání a nedostatek energie. Lze sem zařadit také častou ospalost, náladovost, podrážděnost, nervozitu a nesoustředěnost, bolesti hlavy, kloubů či svalů a problémy se spánkem.

Důvody jarní únavy

Tělo tímto způsobem reaguje na přechod mezi zimou, tedy obdobím, kdy nebýváme příliš aktivní, chybí nám vitamín D a konzumujeme spíše těžší jídla. Navíc v zelenině a ovoci z dovozu mnohdy chybí dostatek vitamínů. Naše biorytmy poslední měsíce pracovaly pomaleji, tělo čelilo útokům virů a bakterií a chránilo nás před nemocemi. Také lymfatický systém pracoval na plné obrátky, aby vyfiltroval všechny toxické látky či zbytky léčiv, které do těla nepatří. Organismus je tedy vyčerpaný a prostřednictvím únavy a dalších příznaků, jako je snížená koncentrace nebo špatná nálada, nás prosí o pomoc. „Jarní únava je důsledkem kombinace přechodové zátěže organismu při změně ročního období a vyčerpaných zásob vitamínů a minerálů,“ vysvětluje MUDr. Marek Antoš z laboratoře Synlab.

Mohlo by se vám líbit

5 vitamínů, jaké by měly pravidelně užívat ženy nad 50 let: Pamatujte na kosti, oči i psychiku

Vitamíny potřebujeme v každém věku, ale pokud jde o ženy, po padesátce je třeba zaměřit se na ty, jež podpoří svalovou hmotu, udrží hustotu kostí a energii. Podstatné jsou také látky, jež přispějí k řešení hormonální nerovnováhy, která se v těle objevuje v důsledku menopauzy. Na které vitamíny je tedy vhodné se po padesátém roce zaměřit?
svetzeny.cz

Na vině je hlavně nedostatek vitamínu D

Zejména hladina vitamínu D klesá po zimě na kritickou úroveň, nejnižší je v březnu. „Vitamín D je nezbytný nejen pro imunitní systém, ale také pro správné fungování svalů, kostí a dokonce i psychickou pohodu. Napomáhá totiž produkci hormonu štěstí serotoninu,“ upozorňuje MUDr. Antoš a dodává: „Jeho deficit může kromě pocitu vyčerpání, snížené odolnosti vůči nemocem a zhoršené náladě přispívat i ke svalové slabosti a vyššímu riziku zlomenin, zejména u starších osob.“ Nejlepším přirozeným zdrojem vitamínu D jsou tučné mořské ryby, vejce nebo mléčné výrobky. V období jara je však vzhledem k výraznému deficitu vhodné zvážit jeho dodávání prostřednictvím doplňků stravy.

Zajděte na krevní testy

Dalšími klíčovými prvky, které mají mimo jiné vliv na míru naší energie, jsou také železo, hořčík, vitamíny skupiny B nebo vitamín C. Pokud tedy máte pocit, že vás přepadla jarní únava a chcete ji řešit, začněte u toho, že zjistíte, zda má váš organismus dostatek minerálů a vitamínů. Jde to velmi jednoduše, pomocí krevních testů. O testy můžete požádat praktického lékaře nebo se na ně objednat v některých laboratořích jako samoplátci. Následně pak zkonzultujte výsledky se svým praktikem.

Mohlo by se vám líbit

Co všechno dokáže vitamin C: Pomůže proti vypadávání vlasů, krvácení dásní, ale i s lepší náladou. Jak poznat, že ho máte nedostatek

„Céčko“ patří mezi nejznámější vitamíny, po kterých se sháníme, když nás skolí chřipka nebo nachlazení. Obvykle si pak koupíme v lékárně nějaké ty pilulky nebo kilo pomerančů ve snaze rychle podpořit imunitu a dát se dohromady. Jenže vitamín C má v našem těle ještě další důležité funkce. A ne, trochu ovoce nebo pár pilulek vám pro jeho doplnění stačit nebude. Je třeba si jeho příjem hlídat neustále. Jinak totiž hrozí zdravotní problémy.
svetzeny.cz

Jak se zbavit jarní únavy

Obecně je v tomto období je důležité podpořit regeneraci organismu například odlehčením jídelníčku, celkovým okysličením na čerstvém vzduchu, dodržováním kvalitního spánkového režimu a zvýšením příjmu vitaminů a minerálů společně s dostatečným pitným režimem. K vyváženému a pestrému jídelníčku je též vhodné zařadit kombinace doplňků stravy podporujících regeneraci fyzických a psychických sil.

Jak si dát dohromady psychiku

Dovolte si prožívat své emoce, bez toho, že byste je označovali jako špatné. Emoce jsou přátelé, nesnažte se jich zbavit a se zájmem je chvíli pozorujte. Nezapomeňte si dělat i drobné radosti. Zvolněte a udělejte si čas na odpočinek, nemusíte mít k němu žádný pádný důvod (třeba velkou fyzickou námahu), zkrátka pokud se cítíte vyčerpaní, dejte si pauzu. Stanovte si hranice pro čas s rodinou a blízkými lidmi, ať máte čas se věnovat i sami sobě. Snažte se chodit na procházky. Čerstvý vzduch a sluneční světlo mají moc zlepšit náladu a snížit stres. Dopřejte tělu dostatek pohybu a pamatujte také na spánkovou hygienu,“ radí PhDr. Lenka Vavrinčíková, PhD. z Galen Clinic.

Čtěte také: Zapomeňte na brýle z drogerie a nespoléhejte na mrkev. Jaké další chyby děláme v péči o zrak

Galerie: Tipy na překonání jarní únavy
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit